Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejsou hrdlořezové, ale kultivovaní lidé, tvrdí právník údajného teroristy

U chuchelského tunelu napojující se na most inteligence (viz. obrázek) mělo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U chuchelského tunelu napojující se na most inteligence (viz. obrázek) mělo... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Podle policie připravovali teroristický útok na vojenský vlak. Podle obhájce to ale žádní teroristé nejsou. „Určitě to nejsou nějací militantní hrdlořezové. Ti lidé jsou kultivovaní a rozumní,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz právník Petr Šťastný, který zastupuje údajného vůdce skupiny Petra S.

Lidovky.cz: Podle informací serveru Lidovky.cz je Petr S. obviněný z terorismu. Můžete to jako jeho právník potvrdit?
Je to tak. Obvinění je skutečně takové, jaké zaznívá ve sdělovacích prostředcích. Jedná se o trestný čin teroristického útoku ve stádiu přípravy, tedy nedošlo k dokonání ani pokusu.

Lidovky.cz: Jak na vás Petr S. po prvním setkání působil?
Teď vám to řeknu za sebe, ne jako obhájce. Když jsem se setkal s těmi lidmi tváří v tvář, tak mi to hodně, ale opravdu hodně nekorespondovalo s popisem skutku obsaženým v usnesení o zahájení trestního stíhání. Určitě nevypadají jako nějací „militantní hrdlořezové“. Ti lidé jsou kultivovaní a rozumní.

Lidovky.cz: Co váš klient říká na to obvinění z terorismu?
To, že je můj klient aktivista, se patrně ví. Ale není to aktivista militantní a extremistický. Je to aktivista pacifistický. Obvinění mu nedává příliš smysl a nezakládá se podle něj na pravdě. Odmítá ho. Komukoliv ublížit by nebylo v souladu s jeho přesvědčením.

Lidovky.cz: Víte, jaké má policie proti skupině důkazy?
Neznám zatím všechny důkazy. V tuto chvíli nemáme k dispozici celý spis.

Lidovky.cz: Při zásahu policie byl v Brně nalezen nástražný systém. Kvůli němu měl podle informací serveru Lidovky.cz skončit jeden muž spolu s Petrem S. a Martinem I. ve vazbě. Zná ho váš klient osobně?
Když jsem se dotázal klienta na identitu toho člověka a sdělil jsem mu předmět jeho obvinění, tak mi řekl, že vůbec neví, kdo ten člověk je.

Lidovky.cz: A kdo je tedy ten třetí obviněný.
Tohle vám neřeknu.

Lidovky.cz: Jak Petr S. spolupracuje s policií. Vypovídal, nebo to odmítl?
Vypovídal, a to v míře, na které jsme se shodli, že bude v tuto fázi řízení nejrozumnější, tedy abychom ty nejzásadnější informace uvedli na pravou míru, protože se s tímto obviněním neztotožňujeme. Proti usnesení o zahájení trestního stíhání jsme podali řádný opravný prostředek, tedy stížnost.

Advokát Petr Šťastný zastupuje aktivistu Petra S., kterého policie viní z terorismu. Za tento čin může jeho klientovi hrozit až doživotní vězení.

Petr Šťastný, advokát Petra S.

Petr Šťastný, advokát Petra S.

Lidovky.cz: Má podle vás Petr S. v současné chvíli šanci se dostat z vazby?
Rovněž proti usnesení o vzetí do vazby jsme podali řádný opravný prostředek. O něm se však ještě nerozhodlo. Ani s uvalením vazby nesouhlasíme. Můj klient není dle mého přesvědčení člověk, který by byl na svobodě nebezpečný.

Lidovky.cz: Když pomineme to, že skupina měla připravovat teroristický útok, tak jsou v policejním odůvodnění uvedeny útoky zápalnými láhvemi. Jak se do nich zapojil Petr S.?
Myslím, že je v tuto chvíli vhodné uvést některé informace na pravou míru. Ten celkový obraz celé mozaiky kolem případu je podle mě pokřivený. Když média informují o obvinění mého klienta, tak ho jedním dechem dávají do souvislostí s levicovými radikály a útoky zápalnými lahvemi na policejní auta. Podle mých informací tam taková souvislost vůbec není. Mohou za to úplně jiní lidé bez spojení s Petrem S. Mají zjevně jiný přístup a ideály. Můj klient je pacifistou a takové násilné akce nejsou v souladu s jeho přesvědčením.

CO JE SÍŤ REVOLUČNÍCH BUNĚK?

Síť revolučních buněk navazuje na odkaz řecké Konspirace ohňových buněk či italské Neformální anarchistické federace, známých násilnými a mnohdy až teroristickými akcemi. Přihlásila se k sabotáži výstavby rezidenčního bydlení v Praze či útokům na policejní auta a mýtné brány. 

Lidovky.cz: K těmto útokům se přihlásila skupina Síť revolučních buněk. Byl Petr. S. jejím členem?
Několikrát mně i policii popřel členství v Síti revolučních buněk. Můj klient se od jejich aktivit distancuje, není jejich členem a není s nimi ani nijak názorově propojený. Ví ale, že existují. Stejně tak, pokud by mělo dojít k nějakému útoku zápalnými lahvemi, tak si nemyslí, že by to bylo v pořádku.

Lidovky.cz: A má něco váš klient společného s webovou stránkou jailbreaking.noblogs.org, na kterých se Síť revolučních buněk hlásila k útokům?
Tohle nejsem schopen komentovat, nevím o tom.

Lidovky.cz: V protokolu se píše i o „konspiračním bytě“...
Tento termín je velmi nešťastný. A také se proti němu z hlediska obhajoby ohrazujeme. Je to nešťastně zvolená terminologie. Bylo to místo, kde se setkávalo několik lidí, kteří jsou aktivisté a diskutují o společenských problémech. V tomto ohledu to není žádná konspirace ani konspirační byt. Tento termín vytváří nějaký dojem o situaci, která tady skutečně není.

Lidovky.cz: Víte, co se v tom bytě tedy řešilo?
Nevím. Já jsem tam nebyl.

Lidovky.cz: Je pan Petr S. v kontaktu se svou rodinou. Rodina obviněného Martina I. tvrdí, že s ním bylo těžké ve vazbě komunikovat...
Pana Petra S. jsem byl před pár dny ve vazbě navštívit za účelem porady a dovezl jsem mu také kromě hygienických pomůcek ještě tužky, papíry a nějaké obálky a známky, aby si mohl dopisovat. Neříkal mi, že by se v tomto ohledu cítil nějak limitovaný. O případné následné korespondenci zatím nic nevím.

Psali jsme také:

 

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...