16. května 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejsou hrdlořezové, ale kultivovaní lidé, tvrdí právník údajného teroristy

U chuchelského tunelu napojující se na most inteligence (viz. obrázek) mělo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U chuchelského tunelu napojující se na most inteligence (viz. obrázek) mělo... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Podle policie připravovali teroristický útok na vojenský vlak. Podle obhájce to ale žádní teroristé nejsou. „Určitě to nejsou nějací militantní hrdlořezové. Ti lidé jsou kultivovaní a rozumní,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz právník Petr Šťastný, který zastupuje údajného vůdce skupiny Petra S.

Lidovky.cz: Podle informací serveru Lidovky.cz je Petr S. obviněný z terorismu. Můžete to jako jeho právník potvrdit?
Je to tak. Obvinění je skutečně takové, jaké zaznívá ve sdělovacích prostředcích. Jedná se o trestný čin teroristického útoku ve stádiu přípravy, tedy nedošlo k dokonání ani pokusu.

Lidovky.cz: Jak na vás Petr S. po prvním setkání působil?
Teď vám to řeknu za sebe, ne jako obhájce. Když jsem se setkal s těmi lidmi tváří v tvář, tak mi to hodně, ale opravdu hodně nekorespondovalo s popisem skutku obsaženým v usnesení o zahájení trestního stíhání. Určitě nevypadají jako nějací „militantní hrdlořezové“. Ti lidé jsou kultivovaní a rozumní.

Lidovky.cz: Co váš klient říká na to obvinění z terorismu?
To, že je můj klient aktivista, se patrně ví. Ale není to aktivista militantní a extremistický. Je to aktivista pacifistický. Obvinění mu nedává příliš smysl a nezakládá se podle něj na pravdě. Odmítá ho. Komukoliv ublížit by nebylo v souladu s jeho přesvědčením.

Lidovky.cz: Víte, jaké má policie proti skupině důkazy?
Neznám zatím všechny důkazy. V tuto chvíli nemáme k dispozici celý spis.

Lidovky.cz: Při zásahu policie byl v Brně nalezen nástražný systém. Kvůli němu měl podle informací serveru Lidovky.cz skončit jeden muž spolu s Petrem S. a Martinem I. ve vazbě. Zná ho váš klient osobně?
Když jsem se dotázal klienta na identitu toho člověka a sdělil jsem mu předmět jeho obvinění, tak mi řekl, že vůbec neví, kdo ten člověk je.

Lidovky.cz: A kdo je tedy ten třetí obviněný.
Tohle vám neřeknu.

Lidovky.cz: Jak Petr S. spolupracuje s policií. Vypovídal, nebo to odmítl?
Vypovídal, a to v míře, na které jsme se shodli, že bude v tuto fázi řízení nejrozumnější, tedy abychom ty nejzásadnější informace uvedli na pravou míru, protože se s tímto obviněním neztotožňujeme. Proti usnesení o zahájení trestního stíhání jsme podali řádný opravný prostředek, tedy stížnost.

Advokát Petr Šťastný zastupuje aktivistu Petra S., kterého policie viní z terorismu. Za tento čin může jeho klientovi hrozit až doživotní vězení.

Petr Šťastný, advokát Petra S.

Petr Šťastný, advokát Petra S.

Lidovky.cz: Má podle vás Petr S. v současné chvíli šanci se dostat z vazby?
Rovněž proti usnesení o vzetí do vazby jsme podali řádný opravný prostředek. O něm se však ještě nerozhodlo. Ani s uvalením vazby nesouhlasíme. Můj klient není dle mého přesvědčení člověk, který by byl na svobodě nebezpečný.

Lidovky.cz: Když pomineme to, že skupina měla připravovat teroristický útok, tak jsou v policejním odůvodnění uvedeny útoky zápalnými láhvemi. Jak se do nich zapojil Petr S.?
Myslím, že je v tuto chvíli vhodné uvést některé informace na pravou míru. Ten celkový obraz celé mozaiky kolem případu je podle mě pokřivený. Když média informují o obvinění mého klienta, tak ho jedním dechem dávají do souvislostí s levicovými radikály a útoky zápalnými lahvemi na policejní auta. Podle mých informací tam taková souvislost vůbec není. Mohou za to úplně jiní lidé bez spojení s Petrem S. Mají zjevně jiný přístup a ideály. Můj klient je pacifistou a takové násilné akce nejsou v souladu s jeho přesvědčením.

CO JE SÍŤ REVOLUČNÍCH BUNĚK?

Síť revolučních buněk navazuje na odkaz řecké Konspirace ohňových buněk či italské Neformální anarchistické federace, známých násilnými a mnohdy až teroristickými akcemi. Přihlásila se k sabotáži výstavby rezidenčního bydlení v Praze či útokům na policejní auta a mýtné brány. 

Lidovky.cz: K těmto útokům se přihlásila skupina Síť revolučních buněk. Byl Petr. S. jejím členem?
Několikrát mně i policii popřel členství v Síti revolučních buněk. Můj klient se od jejich aktivit distancuje, není jejich členem a není s nimi ani nijak názorově propojený. Ví ale, že existují. Stejně tak, pokud by mělo dojít k nějakému útoku zápalnými lahvemi, tak si nemyslí, že by to bylo v pořádku.

Lidovky.cz: A má něco váš klient společného s webovou stránkou jailbreaking.noblogs.org, na kterých se Síť revolučních buněk hlásila k útokům?
Tohle nejsem schopen komentovat, nevím o tom.

Lidovky.cz: V protokolu se píše i o „konspiračním bytě“...
Tento termín je velmi nešťastný. A také se proti němu z hlediska obhajoby ohrazujeme. Je to nešťastně zvolená terminologie. Bylo to místo, kde se setkávalo několik lidí, kteří jsou aktivisté a diskutují o společenských problémech. V tomto ohledu to není žádná konspirace ani konspirační byt. Tento termín vytváří nějaký dojem o situaci, která tady skutečně není.

Lidovky.cz: Víte, co se v tom bytě tedy řešilo?
Nevím. Já jsem tam nebyl.

Lidovky.cz: Je pan Petr S. v kontaktu se svou rodinou. Rodina obviněného Martina I. tvrdí, že s ním bylo těžké ve vazbě komunikovat...
Pana Petra S. jsem byl před pár dny ve vazbě navštívit za účelem porady a dovezl jsem mu také kromě hygienických pomůcek ještě tužky, papíry a nějaké obálky a známky, aby si mohl dopisovat. Neříkal mi, že by se v tomto ohledu cítil nějak limitovaný. O případné následné korespondenci zatím nic nevím.

Psali jsme také:

 

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!