3. září 2009 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejsou pravidla pro náhradní mateřství, vláda to chce změnit

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Zhruba deset dětí ročně se v Česku narodí takzvaným náhradním matkám. Jenže na případy, kdy si manželský pár nechá odnosit a porodit své dítě cizí ženou, český právní řád zatím vůbec nepamatuje. To chce vláda změnit.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová na včerejšek svolala etickou komisi složenou z právníků, lékařů a sociologů. U kulatého stolu probírali právní i zdravotní hlediska problematiky náhradních matek.

Žena, která nemůže sama donosit dítě, nechá implantovat svoje vajíčko spolu se spermatem partnera do cizí dělohy. Náhradní matka dítě donosí, porodí a odevzdá biologickým rodičům. Pokud si to však po porodu rozmyslí, biologičtí rodiče nemohou nic dělat, dítě nedostanou. Není na to zákon.

Vyřešit by to měla takzvaná surogační smlouva. Ta má stanovit práva objednatelského páru, zákaz smluvní odměny rodičce a specifikovat povinnosti náhradní matky. Objednatelka bude muset mít trvalý pobyt v ČR a splňovat zdravotní podmínky. Co se týče otce, bude jím dárce spermatu, ne třeba manžel rodičky. Ten ale bude muset odsouhlasit náhradní mateřství své ženy i následné osvojení biologickými rodiči.

Nejde o ženu, jde o dítě
"Chtěla bych pomoci všem, kteří nemohou mít děti a odrazuje je chybějící legislativa. Tuto závažnou otázku nemůžeme obcházet," říká Kovářová. Podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové Česká republika obtížně přijímá právní modely zahraničí, proto si musí vytvořit vlastní.

Ombudsman Otakar Motejl se k připravované úpravě staví negativně. "Jde tady o ženu, co nemůže mít dítě, nebo o ženu, která dítě nosí? Jde přece jen o dítě," řekl Motejl.  S odpůrci se shodl i v tom, že je kontroverzní, kdo by měl financovat operace. Psychiatr Radkin Honzák zase upozorňuje na velmi důležitý vztah plodu a rodičky. Podle Honzáka si rodička automaticky k plodu vytvoří vztah a obráceně.

 Žena působí na plod v prenatálním stadiu a stejně na něj působí i po porodu. Může se tedy stát, že narozené dítě bude mít například psychické potíže. Bude hned odtrženo od rodičky, kterou cítilo jako matku, a k biologické nebude mít tak silné pouto.

V zahraničí model náhradního mateřství běžně funguje. V USA je poskytované za úplatu, v Británii objednatelé zaplatí rodičce náklady spojené s těhotenstvím a porodem, v Izraeli vše podléhá schválení státního orgánu, v Německu soudu.

Zákonodárci by také mohli schválit novelu zákona o rodině a zjednodušit proces osvojení potomka. Díky náhradnímu mateřství se podle oficiálních údajů narodí v České republice ročně v průměru deset dětí. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová ale větší počet dětí z "pronajaté dělohy" nepopírá.

Barbora Sedláčková, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz