12. ledna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejsou to tyrani, ale slušní lidé, brání starostky členy komunity Dvanáct kmenů

Mšecké Žehrovice. Jedna ze „základen“ komunity Dvanáct kmenů v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mšecké Žehrovice. Jedna ze „základen“ komunity Dvanáct kmenů v Česku. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Komunita Dvanáct kmenů v Německu proslula kauzou spojenou s fyzickými tresty dětí, v Česku s nimi problémy nejsou. Tvrdí to alespoň starostky obcí, kde mají členové náboženského uskupení zhruba pět let „české základny“. Ani ostatní obyvatelé si na ně nestěžují. Kupují od nich bio potraviny, které pěstují.

Německá odnož náboženské komunity Dvanáct kmenů, kterou kvůli podezření z týrání dětí opakovaně vyšetřovaly tamní úřady, se přesunula do Česka. Tato zpráva médií ze sousední země mnohé zaskočila.

Jenže v obci Mšecké Žehrovice na Kladensku a ve městě Skalná na Chebsku nikoho příliš neznepokojila. Své sousedy totiž nevnímají ani jako sektáře, ani jako tyrany, ale jako slušné lidi. A ti, kteří mají nějaké obavy, se jich spíše straní.

Svým životním stylem vzdáleně připomínají amiše, jen na rozdíl od nich jezdí auty a používají internet. Pověst sektářů bijících děti si podle starostek, které jsou v podstatě jejich sousedkami, ale rozhodně nezaslouží.

Pracovítí farmáři, zní z obce

„Nemáme s nimi žádný problém. Jsou to soběstační lidé. Nejde o žádnou sektu, ale komunitu lidí, která žije svým způsobem života. Někomu se může zdát třeba zvláštní, ale nejsou na ně žádné stížnosti - chovají se slušně a jsou pracovití,“ řekla serveru Lidovky.cz Romana Metelková, starostka Mšeckých Žehrovic, kde mají členové komunity farmu s názvem Uchované semínko. Server Lidovky.cz odtamtud v minulém týdnu přinesl reportáž i rozhovor se členem uskupení.

Členové komunity od rána do večera pracují na poli u rozlehlého statku. Nyní v zimě třeba plánují stavbu nového skleníku a dohlížejí na běžný chod farmy. Uklízejí po dobytku, odhrabávají sníh.

Desítky členů usídlených v Česku nebydlí v jednom velkém statku, ale v různých domech v obci nebo ve městě. Dorozumívají se několika světovými jazyky. Přívrženci Dvanácti kmenů totiž pocházejí z různých zemí – nejčastěji však z Německa, Polska, Slovenska, Španělska či USA. Právě ve Spojených státech, konkrétně v Tennessee, má uskupení kořeny.

Mšecké Žehrovice. Jedna ze „základen“ komunity Dvanáct kmenů v Česku.
Mšecké Žehrovice. Jedna ze „základen“ komunity Dvanáct kmenů v Česku.

„V Německu se řešila a možná stále ještě řeší ta kauza, ale u nás problémy nejsou. A týrání dětí? To v žádném případě,“ podotkla šéfka obce, která bydlí v domě přímo naproti. Narážela tím na německý skandál, který odstartovaly reportáže tamního reportéra o bití dětí. Snímky natočené na skryté kamery a mikrofony vedla k odebrání celkem 40 dětí rodinám. Jedna z učitelek pak byla v polovině loňského roku německým soudem dokonce potrestána dvěma roky vězení za fyzické týrání dětí.

Starostka přesto nemá potřebu soužití se členy téže komunity jakkoli obhajovat. „Občanům nemusím nic vysvětlovat a ani oni mě v souvislosti s tím nekontaktují,“ řekla Metelková. Sami obyvatelé členy komunity znají a často si od nich kupují ovoce a zeleninu. Mezi pravidelné kupující patří také starostka. „Produkty mají dobré. Všechno je bio,“ pochvaluje si výsledky jejich práce.

Snaží se integrovat

Problémy se členy skupiny Dvanáct kmenů nejsou ani ve městě Skalná na Chebsku, které dosud zůstávalo trochu stranou kvůli zájmu o „viditelnější“ farmu Uchované semínko na Kladensku.

„Soužití je bezproblémové. My jsme naše občany informovali a řekli jsme jim, ať si udělají vlastní obrázek. Členové komunity se snaží integrovat, když mohou, účastní se i různých městských akcí a zapojují se do dění prodejem svých produktů nebo výrobků,“ říká starostka Rita Skalová s tím, že Dvanáct kmenů ze své pozice nevnímá jako problém. „Sama jsem s nimi pravidelně v kontaktu, oni mě o všem informují a vše probíhá v pořádku,“ popsala ve stručnosti soužití s desítkami lidí různých národností.

I přes poklidné soužití s obyvateli ovšem nezůstávají členové bez dozoru úřadů. Do obce Mšecké Žehrovice jezdí v různých intervalech „sociálka“ i policie. Komunita Dvanáct kmenů se nově dostala i do hledáčku nově zřízené Národní centrály proti organizovanému zločinu. „Náš útvar zpravidla nesděluje, zda se nějakou konkrétní věcí zabývá, či naopak nezabývá. Nicméně mohu uvést, že informace zveřejněné sdělovacími prostředky jsou našemu útvaru známé,“ sdělil ke komunitě mluvčí Jaroslav Ibehej.

O náboženském uskupení:

  • Náboženská komunita Dvanáct kmenů vznikla v 70. letech minulého století v USA a její členové žijí striktně podle bible v přísně hierarchizovaném společenství. V Německu se její příslušníci usadili na počátku 90. let a svého času jich tu bylo až 140.
  • Členové komunity se živí pěstováním vlastních plodin a chovem hospodářských zvířat. Své děti odmítají posílat do veřejných škol i kvůli tomu, že se tam vyučuje sexuální výchova a evoluční teorie.
Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz