Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejstarší sklářská škola na světě asi skončí. Kraj nemá peníze

Česko

  15:10
KAMENICKÝ ŠENOV - Nejstarší sklářská škola na světě, která se nachází v Kamenickém Šenově, má zřejmě na kahánku. Liberecký kraj ji chce spojit s obdobnou školou v Novém Boru. Studenti a profesoři jsou ale proti. Šenov má podle nich tradici a daleko větší úroveň.

Škola v Kamenickém Šenově protestuje proti zavření. foto: Radek Petrášek, ČTK

Kraj ale vidí jedinou šanci na záchranu. A to privátní subjekt, který školu bude provozovat na vlastní náklady. "Pronajali bychom mu za rozumnou cenu prostory," tvrdí náměstek libereckého hejtmana Radek Cikl.

V pondělí zůstaly lavice prázdné. Studenti od rána protestovali v ulicích. Vybavili se transparenty s nápisy 'Neničte sklářské kořeny' a 'Za námi celý svět – za vámi kraj' a vydali se před konkurenční ústav do Nového Boru. "Studenti se chopili iniciativy sami. Pochválil jsem je, ale musel jsem je pokárat za to, že nepřišli do školy. Musí si to nahradit," řekl serveru Lidovky.cz ředitel sklářské školy v Kamenickém Šenově František Janák.

Tradice budovaná 153 let
Školy už mají dnes podle Janáka podobné obory, Kamenický Šenov je ale dělá od roku 1856 a má s nimi podle něho tedy daleko víc zkušeností. Libereckému kraji ale vadí, že je škola průměrně zaplněna na 39 procent. "Jak páni vysvětlí , že minulý rok jsme otevřeli první ročník se 14 žáky a v Boru ročník ani neotevřeli?" píší studenti na stránkách Help for Šenov. Škola v Kamenickém Šenově protestuje proti zavření.

Cikl to má ale spočítané, v Kamenickém Šenově studuje 70 žáků, v Novém Boru 250. "My ale zkrátka vycházíme ze zpracovaného generelu investičních potřeb," zopakoval několikrát. O tom, jestli se škola 1. dubna uzavře, rozhodne zastupitelstvo.

"Jste zbojník, pane řediteli"
Liberecký kraj se také odvolává na to, že by musel vynaložit až 60 milionů na rekonstrukci školy v Kamenickém Šenově, kdežto borská škola má kvalitnější a modernější zázemí. "To je případ účelového zneužívaných čísel. Kraj si auditem zjišťoval, jaké všechny investice by bylo potřeba provést. Bavili jsme se s tou firmou i o tom, že bychom rádi přestavěli internát na kvalitní hotelové ubytování, kde bychom ubytovávali zahraniční hosty. Oni to tam započítali a dalo to dohromady těch 60 milionů," stěžuje si Janák a upozorňuje na to, že škola si udělala výhledově do roku 2012 plán na opravy, o který ji sám kraj požádal, a dopočítala se k částce 12,5 milionu korun.

Podle ředitele Františka Janáka se už s Radkem Ciklem nedá rozumně mluvit: "Pan Cikl už se mnou komunikuje v podstatě jen přes noviny. Některé debaty už zacházejí příliš daleko. Nazývá mě zbojníkem a vyhrožuje mi trestním oznámením."

Škola v Kamenickém Šenově protestuje proti zavření.

Cikl napsal i dopis, který otiskla regionální příloha Mladé fronty Dnes: "Spousta hysterického křiku, obviňování, účelových manipulací a  bohužel i lží. Takový mám pocit z otevřeného dopisu Františka Janáka." Janák by měl podle Cikla dělat hlavně svoji práci a ne rozjíždět vlastní kampaň "zanechávající nejen mnoho puchu, ale i lží". "Bude-li pan Janák v podobných invektivách dál pokračovat, s vysokou pravděpodobností se může dočkat trestního oznámení, s nímž tak rád ve své korespondenci operuje sám," píše také Cikl.

Mezi lidmi koluje petice na podporu sklářské školy v Kamenickém Šenově. Dosud se podařilo nasbírat tisíc podpisů. Janák doufá, že do 10. ledna, kdy je závěrečný termín, se podaří získat daleko víc podpisů, které poputují na úřad Libereckého kraje. Na sociální sítí Facebook založili nespokojení studenti skupinu, ke které se už připojilo 684 lidí.