Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejstarší zlatý šperk západní polokoule

Česko

OBJEV V PERU

WASHINGTON Američtí archeologové objevili v Peru poblíž jezera Titicaca zlatý šperk starý 4000 let. Podle vědců to je nejstarší výrobek ze zlata nalezený na americkém kontinentě.

Podle Marka Aldenderfera z Arizonské univerzity je objev zlatého šperku nečekaný: „Většina odborníků tvrdí, že podobné zpracování zlata lze najít pouze ve vyvinutějších společnostech.“ Lidé, kteří žili před 4000 lety v dané oblasti, však podle něj byli stále převážně lovci a sběrači. Objevitelům se nepodařilo zjistit, jak přesně byl šperk vyroben. Nemuselo to však být náročné: se zlatem se snadno pracuje a není nutné ho dolovat.

***

Zlatá marnivost Naleziště s exotickým názvem Jiskairumoko se stalo nejstarším pomníkem marnivé touhy po zlatě na západní polokouli.

Nedaleko pohřbené lidské lebky objevil tým archeologa Marka Aldenderfera zlatý náhrdelník z devíti článků prokládaných kousky ozdobného kamene, jenž vznikl patrně ve společnosti, která teprve přecházela na usedlý způsob života

Na pátém článku nalezeného náhrdelníku je vidět otvor, ze kterého patrně visela další ozdoba. Z druhé strany je vidět způsob, jakým byl zlatý plíšek ohnutý, aby vytvořil dutý článek. Objevitelé se domnívají, že pravěký zlatník našel několik úlomků drahého kovu a z nich v kamenném hmoždíři vyklepal kroužky. Do nich zasadil malé nefrity a spojením zlatých kroužků vytvořil náhrdelník.

Mark Aldenderfer z Arizonské univerzity pracuje na lokalitách předinckých civilizací v okolí jezera Titicaca už více než 15 let

Autor: