2. listopadu 2015 12:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejtepleji bylo na horách. Ranní rozdíly v teplotách dosahovaly 25 stupňů

Víkendové slunečné počasí odhalilo na Klínovci inverzi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víkendové slunečné počasí odhalilo na Klínovci inverzi. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

PRAHA Teploty na různých místech Česka se v pondělí ráno lišily až o 25 stupňů Celsia. Nejvíce naměřily horské stanice, a to díky inverznímu počasí. Na krušnohorském Klínovci bylo deset stupňů, na krkonošské Sněžce 9,8 stupně Celsia. Naopak šumavská Kvilda - Perla hlásila minus 15,3 stupně Celsia. Informoval o tom mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.

„Ranní rozdíly jsou opravdu extrémní. Za to, že je ráno nejtepleji paradoxně na horách, může příliv teplého vzduchu od jihu a inverze,“ podotkl mluvčí. Kromě Klínovce nebo Sněžky byla ve srovnání se zbytkem země naměřená vysoká teplota také třeba na šumavském Churáňově, konkrétně 6,5 stupně Celsia.

Stanice Kvilda - Perla je sice také v horské oblasti, podle Dvořáka má ale svá specifika. „Tvar terénu je takový, že se tam mráz drží,“ uvedl. Dá se ale předpokládat, že teplota v místě během dne výrazně vzroste. „V neděli to bylo podobné, ráno velmi nízké teploty, odpoledne až plus 20. I v pondělí se dá očekávat, že odpoledne bude teplota na Kvildě okolo 16 stupňů a lokální denní rozdíl tak dosáhne až 30 stupňů Celsia,“ dodal mluvčí.

Nedaleká Horská Kvilda ráno naměřila minus 12 stupňů, asi 20 kilometrů vzdálená stanice na Březníku pak dokonce minus 13,5 stupně Celsia.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz