Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Největší aukce za posledních dvacet let

Česko

Oaukci nemovitostí, která se uskutečnila minulý týden v Praze, byl obrovský zájem. Akce proto skončila až hodinu před půlnocí. S LN o tom mluvil Ivo Gavlas, ředitel aukční a realitní agentury Gavlas.

* LNV době krize mají developeři problém prodat nemovitosti. Prostřednictvím aukce se prodali kromě jedné všechny. Kdo přišel s myšlenkou uspořádat aukci tohoto druhu?

Kromě vlastních zkušeností jsme se inspirovali i v zahraničí, kde takové aukce běžně probíhají. Obdobným způsobem je pořádají i renomované aukční síně Sotheby’s a Christie’s. Aukci jsme uspořádali, protože ji považujeme za dobrý prodejní nástroj, který navíc ukazuje momentální reálné tržní ceny.

* LN Kolik přišlo zájemců?

Obrovské množství. Celkem jsme měli 131 účastníků, kteří složili aukční jistinu. Jde tak o největší aukci, která se za dvacetiletou historii aukcí a dražeb v České republice uskutečnila.

* LN Jakou účast jste čekali?

Žádná očekávání ohledně účastníků jsme neměli, skutečně se nedalo předvídat, kolik lidí se zúčastní. Ale počet 131 byl pro nás velmi potěšující. Z organizačního hlediska jsme se samozřejmě museli připravit na velký počet lidí.

* LN Kolik lidí koupilo více než jednu nemovitost?

Ze 39 nemovitostí se pouze u dvou stala vítězem jedna osoba.

* LN Kdy se vítězové aukce stanou majiteli nemovitostí?

Ne okamžikem příklepu, protože nešlo o dražbu. Při aukci vítěz uzavírá rezervační smlouvu s developerem a dále se postupuje jako při přímém prodeji. Vlastníkem se tedy stává až po uzavření smlouvy o smlouvě budoucí, následném uzavření kupní smlouvy, po zaplacení a vkladu do katastru. To je dlouhodobý proces, který ještě nějaký čas potrvá.

* LN Budete tuto akci opakovat?

Aukce byla úspěšná a potvrdily se kladné zahraniční zkušenosti s tímto nástrojem prodeje. Proto ji v budoucnosti určitě plánujeme zopakovat.

Autor: