Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Největší evropský autoklub ADAC varoval před nebezpečím demonstrací v Česku, zřejmě nepodloženě

Demonstrace proti premiéru Andreji Babišovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace proti premiéru Andreji Babišovi. | foto:  Michal Šula, MAFRA

BERLÍN Největší evropský autoklub ADAC ve čtvrtek na svém webu zveřejnil zřejmě úředně nepodložené varování pro lidi směřující do Česka před nebezpečím eskalace demonstrací proti premiéru Andreji Babišovi. Mluvčí německého velvyslanectví v Praze Holger Ruthe informoval, že německé ministerstvo zahraničí žádné takové varování nevydalo a zdůraznil, že německý autoklub po upozornění ze strany německého velvyslance v Praze zprávu ze svých webových stránek stáhl.

Ruthe řekl, že upozornění týkající se cest německých občanů do zahraničí může vydávat pouze německé ministerstvo zahraničí. Žádné varování před cestami do České republiky přitom nevydalo. „ADAC to mezitím ze svých stránek stáhl,“ řekl mluvčí ambasády.  Stanovisko německého autoklubu zatím není k dispozici.

ADAC v původním varování uvedl, že cestujícím doporučuje „zvláštní obezřetnost“ i to, aby se obloukem vyhnuli shromážděním a protestům. Svá auta mají parkovat daleko od míst demonstrací a dopředu se s pojišťovnou poradit, jaké škody jejich pojištění kryje.

Německý autoklub upozorňoval, že protesty, jejichž další vlna odstartuje koncem února, jsou vnitropolitického charakteru a nezaměřují se proti zahraničním turistům. „Existuje však nebezpečí, že situace eskaluje, a nezúčastění se ocitnou mezi dvěma tábory,“ varoval ADAC. „Nelze také vyloučit, že budou dočasně nepřístupné pamětihodnosti a turistická zařízení,“ napsal také autoklub.

ADAC rovněž upozorňoval, že automobil je nutné zaparkovat bezpečně a daleko od tras demonstrací a že většina pojištění nekryje škody způsobené „vnitřními nepokoji“.

Na demonstraci proti Babišovi na pražské Letné se loni 16. listopadu shromáždilo na 250 000 lidí. Protest se stejně jako další podobné akce obešel bez problémů. Od konce února se demonstrace mají soustředit na krajská města.

Premium

Český student ve Wu-chanu: Všichni to podcenili. Kvůli rodině bych chtěl zpět domů

Daniel Pekárek (vlevo) ve Wu-chanu s kamarády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když loni v srpnu odletěl do čínského Wu-chanu za vzděláním, nepočítal s tím, že o pět měsíců později bude v tomto...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...