20. ledna 2016 7:39, aktualizováno  7:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Největší mráz byl v noci na Šumavě, minus 30,3 stupně Celsia

Mrzne. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mrzne. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Až na minus 30,3 stupně klesly v noci na středu teploty na Šumavě. Největší mráz naměřily dnes teploměry hydrometeorologického ústavu na stanici Jezerní slať u jihočeské Kvildy. Na nejnižší hodnoty v zemi klesly teploty na Šumavě už v noci na úterý, kdy na Rokytské slati meteorologové naměřili minus 32,3 stupně.

Druhý den za sebou tak jižní a západní Čechy zažívají nejsilnější mrazy za poslední čtyři roky, řekla ČTK Svatava Křivancová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Českých Budějovicích.

Silné mrazy opět nebyly pouze na horách, výrazně teploty klesly i v nížinách a ve městech. Teploty se většinou pohybují od minus 14 do minus 20 stupňů, na Šumavě jsou i nižší. V Borových Ladech je teď minus 26 stupňů, v Černé v Pošumaví minus 20,4, na Churáňově je minus 16,2 stupně, na Horské Kvildě minus 27,5 stupně.

„V Českých Budějovicích klesla teplota na minus 15,4 stupně. Jindřichův Hradec má teď minus 18,6 stupně, Strakonice hlásí minus 17,2 stupně,“ uvedla Křivancová.

Dosud nejnižší teplota na území České republiky byla naměřena v roce 1929. V Litvínovicích u Českých Budějovic tehdy teplota klesla na minus 42,2 stupně Celsia.

Podle meteorologů bude dnes na jihu a západě republiky stále silný mráz. Má být oblačno až zataženo. Na jihozápadě a západě začalo ráno slabě sněžit.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.