Sobota 28. listopadu 2020svátek má René -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Týden covidového pacienta na JIP vyjde pojišťovny na 580 tisíc. Nemocnicím za podzim zaplatí přes 1,8 miliardy

Oddělení ARO v nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oddělení ARO v nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Za období od září do současnosti by měly zdravotní pojišťovny vyplatit 37 velkým českým nemocnicím za péči o pacienty s koronavirem přes 1,8 miliardy korun. Za týden hospitalizace covidového pacienta na jednotce intenzivní péče (JIP) totiž zaplatí 579 848 korun.

„Do letošní pandemie covidu-19 platily zdravotní pojišťovny za každého pacienta, který byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče, částku 166 400 korun za týden. Nyní je to v případě pacientů s koronavirem víc,“ píše server Seznam Zprávy

Aktuální částka, kterou zdravotní pojišťovna vyplatí nemocnici za covidového pacienta hospitalizovaného na jednotce intenzivní péče, činí příplatek 413 448 korun za týden s tím, že tato částka je jednotná pro všechny zdravotní pojišťovny. Pokud se pak částka sečte s platbou za lůžko, stojí pojišťovnu týdenní léčba jednoho covidového pacienta na jednotce intenzivní péče 579 848 korun.

Pokud covidový pacient leží na standardním lůžku, příplatek činí 16 317 korun za týden, s platbou za lůžko pak pojišťovna nemocnici zaplatí 62 117 korun.

Kupříkladu pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Seznam Zprávy informovala, že od září už by díky těmto příplatkům za léčbu covidových pacientů měla získat částku okolo 130 milionů korun.

Podle ředitele vinohradské nemocnice Petra Arenbergera je však péče o pacienty na jednotce intenzivní péče s covidem a bez něj téměř stejná. Co však přináší zvýšené náklady, je nákup ochranných pomůcek, což může podle vedoucího lékaře Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Balíka stát denně až desítky tisíc korun navíc. Podávání léku remdesivir podle něj pak může přijít na zhruba 58 tisíc korun za 5 dní.

Tento speciální příplatek za léčbu koronavirových pacientů byl dojednán již na jaře, tedy v době kdy v čele resortu ministerstva zdravotnictví stál Adam Vojtěch (za ANO). Tehdy měl nemocnicím pomoct, jelikož  musely pozastavit některé operace, čímž hrozilo, že přijdou o výrazný objem peněz. 

V té době bylo však hospitalizováno pouze zhruba 500 pacientů, kdežto během podzimu toto číslo narostlo zhruba o šestnáctinásobek. 

Celková částka, kterou by si mělo 37 největších nemocnic rozdělit, je podle serveru Seznam Zprávy zhruba 1,8 miliardy korun, přičemž ani tato částka není konečná, jelikož některé z nemocnic redakci neuvedly, jaký podíl pacientů s covidem byl hospitalizován na jednotce intenzivní péče a jaký na standardních lůžkách.

Například příbramská nemocnice by si však díky příplatku měla za covidové pacienty přijít na zhruba 72 milionů korun, protože od začátku září hospitalizovala 216 pacientů s covidem, z nichž 51 mělo těžší průběh a doba jejich hospitalizace se pohybovala mezi 14 a 21 dny. 

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...