Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Největší šanci na EURO má Rajnoch

Česko

PRAHA Ještě na podzim nikoho z nich nenapadlo, že si brzy obléknou reprezentační dres, a teď dokonce živí naději, že si zahrají na letním evropském šampionátu.

Fotbaloví záložníci Luboš Kalouda a Mario Holek a obránci Jan Rajnoch, Josef Kaufman a Ondřej Kúdela, pět nováčků v národním týmu, se až do středy budou prát o svoji šanci na kyperském soustředění. Navzdory známé konzervativnosti trenéra Karla Brücknera je možné, že některý z nich na EURO skutečně pojede.

Čtyři měsíce před šampionátem je ovšem jisté jen jedno - větší šanci mají hráči do defenzivy, kde je menší konkurence. „Tipoval bych Rajnocha. Není nejmladší a něco už má odkopáno. Šance by měl ještě větší, kdyby hrál ve velkém klubu,“ vyzdvihuje trenér František Cipro hráče Mladé Boleslavi.

Rajnoch ve včerejším přípravném utkání proti Řecku nastoupil ve středu obrany, může však hrát stejně tak i v záloze. Zatímco jeho výhodou je univerzálnost a zkušenosti, Kaufmanovi a Kúdelovi může pomoci, že je z klubů dobře znají Brücknerovi asistenti. Pro Holka zase mluví jeho rychlost a pro Kaloudu střelecká forma.

Pokud se v závěrečné nominaci skutečně objeví hráč, který nebyl u toho, když si národní tým zajistil postup z kvalifikace, bude to někdo z této pětice.

Brückner sice ještě dává naději dalším hráčům, které na Kypr nepozval, ovšem těžko už mezi nimi bude někdo zcela neznámý. „Nemáme potřebu testovat další, to by musel někdo výrazně zazářit,“ přiznal už před třemi týdny hlavní kouč.

U pětice nováčků přitom bude záležet nejen na formě, ale i na zdravotním stavu klíčových hráčů. Pokud by totiž někdo ze stabilních členů Brücknerova týmu vypadl, jejich šance by rapidně vzrostla.

„Trenér Brückner je povolal, aby měl každý post zdvojený. Bude chtít vzít jen zdravé hráče, aby se neopakovaly problémy s jejich absencí jako předloni na mistrovství světa,“ připomíná Brücknerův předchůdce Jozef Chovanec.

Holek s Rajnochem mohou zaskočit za defenzivního záložníka Tomáše Galáska, Kaufman s Kúdelou zase mohou být alternativou pro kraj obrany. Jenže ani jeden za národní tým dosud neodehrál ani jednu minutu. „EURO je velký šampionát, zkušenosti budou potřeba. Ty z juniorského mistrovství světa jsou málo,“ míní Cipro.

Pokračování na straně 23

Dokončení ze strany 24

Podle Chovance by však nominování úplného nováčka riskem nebylo. „Na šampionát před osmi lety jsme také vzali Marka Jankulovského a Tomáše Rosického, i když v kvalifikaci neodehráli ani minutu,“ připomíná současný prezident Sparty.

Brückner je přitom známý tím, že se při sestavování týmu překvapením vyhýbá. Například na předloňské mistrovství světa vybral jen ty, co se v reprezentaci objevili už během kvalifikace. Svou zásadu porušil jen jednou - před evropským šampionátem v roce 2004, kdy nominoval tehdy dvaadvacetiletého Jaroslava Plašila, který měl na kontě jen několik minut v přátelském utkání.

„Každý trenér je trochu konzervativní, ale u národního týmu někdy nemáte jinou volbu než vzít nováčka,“ tvrdí Chovanec.

Jasno bude 24. května, kdy Brückner soupisku uzavře.

***

Zkušenosti nováčků

Jan Rajnoch

(Ml. Boleslav)

26 let, 127 zápasů v lize

Luboš Kalouda (Brno)

20 let, 24 zápasů v lize

Mario Holek

(Dněpropetrovsk)

21 let, 67 zápasů v lize

Josef Kaufman (Teplice)

23 let, 79 zápasů v lize

Ondřej Kúdela (Sparta)

20 let, 41 zápasů v lize

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat