Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Největší zvětšení mimo Zemi

Česko

PRŮZKUM PLANET

TUCSON, USA Speciální mikroskop využívající atomárních sil, jímž je vybavena americká sonda Phoenix, pořídil vůbec první snímky jednotlivé částečky všudypřítomného marsovského prachu. Tisková zpráva vydaná americkým NASA zdůrazňuje, že zvětšení mnohonásobně překonává vše, čeho se kdy dosáhlo mimo pozemské laboratoře. Zkoumané zrnko má v průměru jen jednu tisícinu milimetru.

Je to první obrázek jílu odpovídající částečky z Marsu. Jeho velikost odpovídá předpovědím učiněným na základě barev západu slunce na rudé planetě,“ říká Urs Staufer z neuchatelské univerzity, Staufer vedl sdružení švýcarských firem a institucí, které atomární mikroskop vyrobilo. Vývoj přístroje trval více než deset let. Výzkumníci se také museli vyrovnat s problémem, jak drobnou částečku udržet na správném místě. „Atomární“ mikroskopie se používá k trojrozměrnému zobrazování povrchů. Obraz se sestavuje postupně bod po bodu. Touto metodou lze zobrazit i jednotlivé atomy. Během skenování nad vzorkem prochází hrot, který odečítá vzájemnou meziatomovou přitažlivost. Mez této metody leží ještě stokrát dál, než jaké je rozlišení mikroskopu na palubě Phoenixu.

Autor:
Témata: Země, Tucson, NASA, Phoenix, Mars, USA

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...