Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejvíc od státu dostanete při úložce 1500 Kč

Česko

DŮCHOD

Hlavní je neplést si penzijní připojištění s důchodovým typem životního pojištění. Penzijní připojištění je forma spoření na důchod, ke které dostanete státní příspěvek, zatímco důchodové pojištění je druh životního pojištění.

Volba penzijního připojištění znamená volbu toho správného penzijního fondu, a to na základě jeho výnosnosti v minulých letech i dalších faktorů, a dále stanovení částky, kterou budete fondu pravidelně měsíčně zasílat.

Fondy, kterých je v současnosti na trhu deset, peníze svých klientů investují do konzervativních portfolií, zejména dluhopisů - ze zákona totiž musejí zaručit alespoň nulové zhodnocení ukládaných peněz. Roční výnosnost fondů se však v posledním roce pohybovala okolo tří procent, s trochou štěstí se tedy dostanete nad hranici inflace.

Výhodou je však i poskytovaná státní podpora, která se maximalizuje při úložce alespoň 500 Kč měsíčně, kdy činí 150 Kč. Maximální daňové optimalizace dosáhnete při úspoře alespoň 1500 Kč měsíčně - při takové měsíční úložce si na konci roku od základu daně odečtete maximální možnou výši, 12 000 Kč.

Penzijní připojištění je oproti životnímu pojištění poměrně jednoduchý produkt. Stát navíc s vidinou nejistých důchodů pro budoucí generace podporuje i zaměstnavatele, aby na penzijní připojištění svých zaměstnanců přispívali - z tohoto příspěvku nemusejí platit odvody na pojistné.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...