Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Demagog.cz: Nejvíce lhali kandidáti v Plzeňském kraji

Předvolební debata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předvolební debata | foto: ČTK

PRAHA Pětina výroků krajských lídrů během předvolebních debat Otázky Václava Moravce speciál nebyla pravdivá. Nejvíce lhali politici v Plzeňském kraji, nejméně naopak v Libereckém. V rozhovoru pro server Lidovky.cz to řekl Jan Tvrdoň ze serveru Demagog.cz, který všechny televizní debaty analyzoval.

Lidovky.cz: Kdo je podle vašich analýz největší lhář?
Takhle se to nedá říct, počty faktických výroků se v každé debatě lišily. Celkem jich bylo 500, nejvíc jich bylo 56 v Královéhradeckém kraji, v Olomouckém jich bylo jen 29. Statisticky by to vycházelo dost zvláštně.

ČTĚTE TAKÉ:


Lidovky.cz: Kde se tedy kandidáti dopustili nejvíce nepravd?
Rozhodně v Plzeňském kraji, z 52 výroků tam bylo 11 nepravd. Nepravdivých výroků padlo z celkového počtu asi 20 procent. To je o něco víc než v normálních otázkách Václava Moravce.

Lidovky.cz: A naopak, ve kterém kraji si vedli nejlépe?
Nejlépe dopadli v Libereckém kraji, tam byla pouze jedna nepravda a jeden zavádějící výrok.

Lidovky.cz: Co vás při debatách překvapilo?
Ač se pořád mluví o transparentnosti, dohledat informace při ověřování výroků je v krajích mnohem horší než na celostátní úrovni. Liberecký kraj třeba nezveřejňuje usnesení rady a zastupitelstva za minulé volební období. To je strašné. 

Zajímavé také je, že hejtmani nebo kandidáti ČSSD, která v krajích vládne, měli nejvíce faktických výroků. Kolikrát více než všichni ostatní dohromady. Někteří lídři nebyli za celou dobu schopni říct jediný faktický výrok.


Lidovky.cz: Buďte konkrétní...
Třeba lídr Severočechů v Ústeckém kraji Jiří Zelenka, v Moravskoslezském kraji řekla Liana Janáčková z Nezávislých pouze jeden faktický výrok. Lídr TOP 09 v Karlovarském kraji Jan Horník u nezaměstnosti spletl o sedm procent, což je u kandidáta na hejtmana úlet.

Demagog.cz

Projekt Demagog je inspirován americkými stránkami Factcheck.org a Politifact.com. Výroky politiků analyzuje skupina 11 studentů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, jeho slovenská verze již běží dva roky.

Lidovky.cz: Jak dopadli dosluhující hejtmani?
Třeba karlovarský hejtman Josef Novotný má šest pravd, tři nepravdy, dvě zavádějící a dvě neověřitelné, což není nic moc.

Lidovky.cz: Hlídají si celostátní politici více své výroky než regionální?
V těch klasických otázkách určitě, mají hlavně více neověřitelných výroků, protože se odvolávají na interní dokumenty. Je vidět, že na krajské úrovni nemají politici až takový mediální trénink, nejsou zvyklí na takové diskuze a jejich výrokům někdy chybí jakákoliv opora.

Lidovky.cz: Ozývají se vám nespokojení politici?
Volal nám třeba kandidát Starostů pro Liberecký kraj Martin Půta, že ho překvapilo, jak jsme ověřili jeho výrok. Z Vysočiny se ozval nespokojený senátor Miloš Vystrčil, ale nakonec jsme si vše vysvětlili.

Lidovky.cz: Dávají si díky vám politici větší pozor na pusu?
Vzhledem k tomu, jak vycházejí každotýdenní analýzy, tak asi ne. Jedou pořád to svoje. 

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!