Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řidič hodil na auto v levém pruhu lahev, jelo moc pomalu. Incident bude řešit Nejvyšší soud

Česko

  9:32
BRNO - Nejvyšší soud (NS) musí zodpovědět otázku, zda je lahev hozená z auta na paralelně jedoucí vůz projevem nebezpečného pirátství. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v neprospěch šoféra, který takto reagoval na údajně pomalou jízdu řidičky v levém pruhu. Městský soud v Praze upustil od jeho potrestání, podle Zemana ale pro takový mírný postup nebyly splněny podmínky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Shutterstock

„Je třeba, aby účastníkům silničního provozu bylo z rozhodovací praxe soudů jednoznačně patrné, že takové jednání je pro společnost vysoce škodlivé, když může vést nejen ke značným škodám na majetku, ale i k ohrožení života a zdraví osob,“ stojí v dovolání, s nímž se seznámila.

Incidentem z června 2017 se jako první zabýval Obvodní soud pro Prahu 9 a potrestal řidiče za poškození cizí věci a výtržnictví pokutou 30 000 korun a zákazem řízení na dva roky. Podle verdiktu řidič Audi A7 v Praze 9 hodil asi litrovou lahev na další vůz značky Audi jedoucí v levém pruhu, poškodil dveře i blatník a z místa ujel.

U odvolacího městského soudu řidič vypověděl, že jen reagoval na řidičku druhého auta, která podle jeho názoru jela příliš pomalu, navíc se mu prý smála, když na ni zezadu blikal. Údajně mu se spolujezdkyní také ukázaly vztyčené prostředníčky. Městský soud upustil od potrestání. Zdůraznil, že řidič vyjádřil lítost. Prý to byl ojedinělý exces, navíc vyprovokovaný ostentativně pomalou jízdou řidičky v rychlém pruhu.

Hrubá neúcta

Podle Zemana ale městský soud nekriticky přijal argumenty obhajoby a přehlédl některé okolnosti, například to, že řidič s dalším nezjištěným šoférem vozu Volvo na ulici závodili a řidička jim svou jízdou 60 až 70 kilometrů v hodině překážela. Volvo ji dokonce „za trest vybržďovalo“.

„Svědkyně tak v žádném případě neměla prostor na to, aby se mohla smát a snad na obviněného, který se mezitím zařadil vedle ní, cokoliv gestikulovat, protože musela napřít veškeré síly k tomu, aby zabránila střetu s vozidlem před ní,“ napsal Zeman.

Podle žalobců šlo o hrubý projev silničního pirátství, který mohl mít vážné následky. Lítost řidič účelově projevil až poté, co mu bezprostředně hrozil trest, a podle Zemana vyčerpal všechny způsoby obstruování trestního řízení.

„Ohledně povahy činu je třeba zdůraznit, že byl projevem hrubé neúcty obviněného k právem chráněným zájmům a byl motivován pomstychtivostí a zlomyslností, přičemž jej spáchal, oproti tvrzení soudu druhého stupně, bez jakékoliv reálné příčiny,“ uzavřel Zeman. Po NS žádá to, aby kauzu vrátil městskému soudu k novému rozhodnutí.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat