Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nejvyšší soud by podle nového šéfa mohl vydat stanovisko k žalobám na stát kvůli koronaviru

Petr Angyalossy, nový šéf Nejvyššího soudu. foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA - Ve středu jmenovaný předseda Nejvyššího soudu (NS) Petr Angyalossy zvažuje, že by soud mohl vydat stanovisko, za jakých okolností je možné úspěšně žalovat stát kvůli náhradám za omezení, která vláda vyhlásila kvůli koronavirové epidemii. Novinářům to řekl po svém jmenování na Pražském hradě. Krok by podle něj mohl eliminovat žaloby, které by neměly šanci na úspěch.
  15:42

Angyalossy byl dosud předsedou senátu trestního kolegia soudu, záležitost chce nyní probrat se soudci z druhého občanskoprávního kolegia. „Že bychom se domluvili, jestli by nebylo možné, abychom vytvořili stanovisko, určitý manuál, za jakých okolností by bylo možné žaloby na stát podávat,“ řekl novinářům.

Šéfem Nejvyššího soudu se stal Angyalossy. Zeman vybíral ze čtyř kandidátů

Stanovisko by podle Angyalossyho mohlo eliminovat řadu žalob, které by předem neměly naději na úspěch. „Nejprve to musíme projednat s občanskoprávním kolegiem, zda tento způsob by byl nejvhodnější, potom se budeme bavit o detailech,“ uvedl.

Názory právníků na to, v jaké míře mají lidé a firmy nárok na odškodnění za opatření při koronavirové krizi, se liší. Podle zákona je stát povinen nahradit škodu způsobenou v příčinné souvislosti s krizovými opatřeními. „Této odpovědnosti se může stát zprostit jen tehdy, pokud se prokáže, že poškozený si způsobil škodu sám,“ uvádí zákon. Podle šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) se má jednat o materiální škody, nikoliv například ušlý zisk uzavřených provozoven.

Chce navázat na práci Šámala

Angyalossy také neplánuje reorganizaci soudu a chce pokračovat v práci svého předchůdce Pavla Šámala. Především má v úmyslu zvyšovat dále prestiž Nejvyššího soudu, snižovat počty takzvaných nedodělků. Za jednu z prvních priorit považuje dokončit práci na etickém kodexu, který by byl akceptován všemi soudci, nikoli pouze Soudcovskou unií a jejími členy. 

„Se skupinou soudců z různých stupňů soudů dokončujeme práci na etickém kodexu včetně komentáře. Je to otázka několika týdnů, kdy bude úplně hotový. Poté předpokládám jeho plošné přijetí všemi soudci, abychom měli obecný etický kodex pro všechny soudce celé republiky,“ uvedl Angyalossy.

Nový předseda chce také vytvářet podmínky, aby dále klesal počet nedodělků evidovaných jednotlivými senáty, zvláště pak v občanskoprávním a obchodním kolegiu, které je zatížené víc než trestní. Za rok 2019 činila průměrná délka dovolacího řízení v civilních věcech u NS asi 196 dnů, v trestních věcech jen 45 dnů. Angyalossy řekl, že prezident ho při jednání poprosil, aby se délka soudního řízení zkracovala a slovo nedodělek vymizelo ze slovníku justice.

Jednání ohledně Angyalossyho kandidatury probíhala zhruba měsíc, řekl. „S panem prezidentem jsem hovořil pouze jednou, ale to bylo v poslední fázi, kdy mezitím proběhla řada dalších pohovorů a kdy už zjevně pan prezident o mně měl veškeré informace. Když jsme se spolu bavili, i z toho rozhovoru jsem vyrozuměl, že o mně ví v podstatě všechno,“ řekl nový předseda.

Hrad předem nezveřejnil jméno soudce, kterého chce prezident jmenovat. Angyalossy uvedl, že sám se o tom dozvěděl před několika dny. Uvedl také, že byl osloven prezidentskou kanceláří.

O výběru a jmenování předsedy NS rozhoduje prezident. Jedinou podmínkou je, že musí vybírat ze stávajících soudců NS. Od Šámalova odchodu 20. února soud řídil místopředseda Roman Fiala, kterému ve středu Angyalossy poděkoval, situaci podle něj „bravurně zvládl“. Když v roce 2015 kvůli důchodovému věku oznámila rezignaci dlouholetá předsedkyně NS Iva Brožová, Zeman jmenoval Šámala o dva dny později.

Nejvyšší soud sídlí v Brně a je vrcholným soudním orgánem v oblasti občanskoprávních a trestních řízení s výjimkou záležitostí, o nichž rozhoduje Ústavní soud a Nejvyšší správní soud.

Autor: