Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ištvan neuspěl, exposlance ODS stíhat nelze. Nečase však ano

Česko

  10:30aktualizováno  13:01
PRAHA - Nejvyšší soud rozhodl, že bývalé poslance Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu (ODS) není přípustné stíhat ani kvůli jednání mimo Poslaneckou sněmovnu. Naopak bývalý premiér Petr Nečas není vyňat z pravomocí orgánů činných v trestním řízení, a tudíž může být obviněn za možné trafiky třem exposlancům ODS.

Petr Tluchoř opouští vazební věznici v Olomouci. foto: Petr Janeček, MAFRA

Nejvyšší soud už jednou trojici exposlanců vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení se zdůvodněním, že byli chráněni poslaneckou imunitou. Vrchní olomoucký žalobce Ivo Ištvan se ale snažil soud přesvědčit předáním důkazů o tom, že jednání o trafikách pro poslance probíhala i mimo půdu Poslanecké sněmovny.

"Podle státního zástupce právě zde došlo k naplnění skutkových podstat trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a trestného činu přijímání úplatku spáchaných ve spolupachatelství," popisuje stručně Ištvanovu argumentaci soud.

Jednání je třeba brát jako celek

Nejvyšší soud ale vzápětí uvedl, že s tímto názorem nemůže souhlasit. "Projev poslanců spočívající ve vzdání se mandátu totiž není možno posuzovat izolovaně," vysvětlil. "Zjednodušeně řečeno, pokud státní zástupce uvádí, že došlo k nezákonnému jednání, jehož vrcholem bylo vzdání se mandátu, pak je třeba toto jednání brát všechny jeho části jako celek a pak tedy vzdání se mandátu je chráněno imunitou," stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Lukáš Trojan, právní zástupce Marka Šnajdr, serveru Lidovky.cz řekl, že ho verdikt soudu nepřekvapil. "Takové rozhodnutí jsem očekával. Pan státní zástupce nedoručil vůbec žádné nové důkazy, takže jsem si nedokázal představit, že by se soud odchýlil od svého původního právního závěru, který vyslovil," uvedl advokát Trojan. 

PSALI JSME:

"Nad rámec tohoto rozhodnutí je třeba uvést, že Nejvyšší soud se nemohl zabývat skutky či důkazy, které uvádí státní zástupce, protože by tím zasahoval do probíhajícího trestního řízení a soud by tím dal vodítko, jak případně v budoucnu zahájit nové trestní řízení. Tím by Nejvyšší soud de facto vstoupil do kompetencí jiného orgánu činného v trestním řízení, což je nepřípustné," dodal soud.

Jiná situace je však v případě Nečase. "Senát Nejvyššího soudu zjistil, že Nečas není a nebyl za uvedené skutky trestně stíhán, respektive státní zástupce nepožádal Poslaneckou sněmovnu o jeho vydání k trestnímu stíhání, když svůj návrh vzal zpět," uvedl mluvčí soudu Petr Knötig. "V současné době není chráněný imunitou a není tedy vyňat z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, lze proti němu vést trestní řízení a může být trestně stíhán," vysvětlil.

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci obvinilo trojici exposlanců kvůli tomu, že měli přijmout úplatek v podobě lukrativních postů ve státních firmách za to, že se vzdají mandátu a nebudou dělat problémy při schvalování zákonů. Bývalý premiér Petr Nečas měl být tím, kdo jim tyto posty nabídl.

Další pokus Ištvana? Třetí cestu nevidím, říká advokát

Server Lidovky.cz hovořil o rozhodnutí Nejvyššího soudu s Lukášem Trojanem, advokátem exposlance ODS Marka Šnajdra.

Lidovky.cz  Co říkáte na aktuální verdikt Nejvyššího soudu?
Samozřejmě mě to nepřekvapuje. Takové rozhodnutí jsem očekával. Protože když jsme se vyjadřovali k tomu návrhu pana státního zástupce, tak jsme se seznámili se spisem, byli jsme do něj na Nejvyšším soudu nahlédnout. A vzhledem k tomu, že pan státní zástupce nedoručil vůbec žádné nové důkazy, nová tvrzení, tak to zůstávalo stále jen v rovině právního posouzení. A to jsem si nedokázal představit, že by se soud odchýlil od svého původního právního závěru, který vyslovil.

Lidovky.cz  Bude nyní pan Šnajdr žádat navrácení věcí, které mu byly kvůli obvinění zabaveny?
Já předpokládám, že obratem budou orgány policie vyzvány, resp. státní zastupitelství, které na to vydalo vyšetřovací kompetenci, aby vydaly veškeré věci, které byly zadrženy v souvislosti se zahájením úkonů trestního řízení v této věci. A uvidíme, jestli vyhoví nebo nevyhoví.

Lidovky.cz  Dovedete si představit, že pan Ištvan bude zkoušet najít další, třetí cestu?
Já skutečně žádnou další cestu nevidím. Tímto rozhodnutím dal Nejvyšší soud podruhé státnímu zástupci najevo, že ve vztahu k oněm třem poslancům cesta formou trestního stíhání nevede. Já se domnívám, že zastupitelství by mělo respektovat rozhodnutí soudu v této zemi a už se nepokoušet hledat další třetí cesty, protože to už bychom se skutečně dostali z pole právního státu někam, kam předpokládám nikdo z nás nechce směřovat.

Marek Šnajdr se svým advokátem Lukášem Trojanem po propuštění

Marek Šnajdr se svým advokátem Lukášem Trojanem po propuštění

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat