Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka ale v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel z úřadu vlády po dohodě.
Omluvu Zemanovi pravomocně nařídil soud. Ve stanovené lhůtě se ale prezident neomluvil a Nespala podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Současně se na soud obrátil se žádostí, aby odložil vykonatelnost rozhodnutí o omluvě, dokud sám verdikt nepřezkoumá.
Šarapatka kvůli vymáhání omluvy podal na prezidenta exekuční návrh. Exekutor tak Zemanovi poslal pokutu v den, kdy soud rozhodl o odkladu omluvy. Zeman tak bude muset Šarapatkovi zaplatit 20 000 korun za to, že se neomluvil, uvádí server Seznam Zprávy. Informaci potvrdil následně i sám Šarapatka.
„Pokutu je povinný (Miloš Zeman) povinen zaplatit na účet exekučního soudu. Uložená pokuta připadá státu,“ napsal exekutor Dušan Šnaider do dokumentu, který má web k dispozici.
Zemanův advokát Marek Nespala o pokutě nic neví. „Exekuční řízení bude samozřejmě zastaveno, pokud nějaké probíhá,“ řekl Seznamu Zprávám Nespala s ohledem na aktuální usnesení Nejvyššího soudu. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ani vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář na dotaz webu ohledně pokuty nereagovali. Podle Šarapatkova advokáta Artura Ostrého je Zeman formálně v exekuci, i když nyní, po usnesení Nejvyššího soudu, bude muset být odložena.
Vyhovění návrhu
Nejvyšší soud neveřejně rozhodl o návrhu na odklad vykonatelnosti ve čtvrtek. Výsledek nechtěl oznámit, dokud rozhodnutí nedoručí účastníkům řízení.
„Mohu potvrdit, ze včerejšího dne (ve čtvrtek) Nejvyšší soud České republiky vyhověl návrhu pana prezidenta na odklad vykonatelnosti rozhodnutí o povinnosti k omluvě. Jelikož věcí samou se bude senát Nejvyššího soudu zabývat až následně, nepovažuji za vhodné se k naši argumentaci blíže vyjadřovat,“ uvedl Nespala.
V pátek dopoledne soud zpřístupnil stručné odůvodnění. Poukazuje v něm na to, že neprodleným výkonem rozhodnutí by Zemanovi hrozila závažná újma, odvíjející se od povahy uložené povinnosti, tedy omluvy. „Lze přisvědčit dovolateli, že její splnění je ve své podstatě nevratné, neboť zaslání písemné omluvy poštou by nebylo v případě úspěchu dovolání reparovatelné,“ stojí v usnesení. Soud zároveň zdůraznil, že odklad vykonatelnosti nepředjímá konečný výsledek dovolacího řízení.
Soudní rozhodnutí podle Šarapatky ukazuje na to, že Zeman je „občanem jiné kategorie“. Uvedl, že „pokoutní schůzky“ předsedy a místopředsedy Nejvyššího soudu s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem nesou podle něj ovoce.
„Exekuci, kterou jsem měl šanci domoci se pravomocné omluvy, (soud) zakázal a musím čekat na rozhodnutí o Zemanově dovolání. Že přijde, až mu skončí mandát, lze tušit. Jak by dopadl exekuční návrh na kohokoliv z nás také. Zeman je ale občanem jiné kategorie,“ napsal Šarapatka v reakci na verdikt soudu v pátek na Twitteru.
Bývalý poradce u soudů už dříve docílil omluvy za výrok od státu, konkrétně ministerstva financí, Ústavní soud ale rozsudky následně zrušil s tím, že za výroky nese odpovědnost Zeman jako soukromá osoba. Šarapatka proto podal novou žalobu mířící na prezidenta, které soudy pravomocně vyhověly.