Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nejvyšší soud odmítl dovolání úředníků potrestaných v souvislosti s opencard

Česko

  9:14
BRNO - Nejvyšší soud odmítl dovolání bývalých pražských úředníků Ivana Seyčka a Jiřího Chytila, potrestaných v souvislosti s projektem opencard. Bývalý ředitel odboru informatiky Seyček dostal 3,5 roku vězení za zvýhodnění firmy Haguess. Chytil dostal 1,5roční podmínku. Výsledek dovolacího řízení sdělila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Exšéf odboru informatiky pražského magistrátu Ivan Seyček foto: metro.cz

Podle obžaloby způsobili úředníci uzavřením smlouvy s Haguess Praze milionové škody. Seyček, Chytil a tři další, obžaloby zproštění úředníci odpovídali za zakázku na vybudování pražského centra kartových služeb v letech 2006 a 2007.

Zadavatel tendru Seyček podle rozsudku zásadně omezil přístup ostatním zájemcům a nechal řízení probíhat v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Tendr díky tomu vyhrála společnost Haguess, jejíž nabídka nesplňovala zadávací podmínky a byla pro Prahu ekonomicky nevýhodná.

Projekt opencard

Kritizovaný projekt pražské karty opencard, která slouží mimo jiné jako tramvajenka či průkazka do knihovny, vyšel zhruba na 1,35 miliardy korun. Je spojen s řadou problematických smluv, s nimiž se město dlouho neúspěšně vyrovnává.

Chytilovi v minulosti udělil Nadační fond proti korupci cenu za odvahu, protože údajně pomohl při rozkrývání podezřelé zakázky. Policie ale nakonec přesto Chytila obvinila a trestu se nevyhnul.

„NS neshledal žádnou vadu v hmotněprávním posouzení skutkových okolností, jak jsou u obviněných popsány v odsuzujícím výroku o vině rozsudku Vrchního soudu v Praze,“ citoval z rozhodnutí NS deník Právo. Odůvodnění zatím není veřejně dostupné.

Další obžaloby kvůli opencard

U NS čeká na rozhodnutí také dovolání bývalých manažerů pražského dopravního podniku (DPP) Tomáše Petany a Jana Suntycha. Dostali tresty 2,5 a dva roky vězení s podmíněným odkladem za porušení povinností v souvislosti s projektem opencard.

Obžalobě kvůli projektu opencard čelí také deset bývalých radních Prahy včetně někdejších primátorů Bohuslava Svobody (ODS) a Tomáše Hudečka (dříve TOP 09). Podle státního zastupitelství zvýhodnili firmu Haguess při zadání zakázky na podporu programového vybavení k projektu opencard. Bývalí radní vinu popírají, kvůli licenčním smlouvám prý nemohli postupovat jinak.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...