7. června 2017 7:55, aktualizováno  10:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odposlechy v kauze Davida Ratha platí, rozhodl Nejvyšší soud

David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath | foto: ČTK

BRNO Odposlechy použité v kauze exposlance Davida Ratha jsou v pořádku a soud je může použít, rozhodl Nejvyšší soud. Podle něj Vrchní soud v Praze, který loni zákonnost odposlechů zpochybnil a verdikt nad bývalým středočeským hejtmanem zrušil, porušil zákon ve prospěch obžalovaných. Vrchní soud, jehož rozhodnutí je ovšem nadále platné označil nahrávky za nezákonné, a tedy nepoužitelné.

Kauzu nyní bude znovu řešit Krajský soud v Praze. Nejvyšší soud se problémem zabýval na základě stížnosti, kterou podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ve středu soud nejprve zamítl zbývající důkazní návrhy Rathovy obhajoby, hned poté vyhlásil rozhodnutí. Z obžalovaných přišel jen Rath. Soudce Vladimír Veselý zdůraznil, že Nejvyšší soud nerozhodoval o vině obžalovaných.

Odposlechy však budou v kauze Rath použitelné jako důkazy, řekl po rozhodnutí Nejvyššího soudu státní zástupce. Plyne to z odůvodnění přečteného soudcem.

David Rath bude muset nadále docházet na přelíčení, rozhodl v úterý soud.
Rath měl v době vynášení verdiktu běžný pracovní den jako obvodní lékař.

Rathova obhajoba požadovala, aby se Nejvyšší soud obrátil na ústavní soudce s návrhem na přezkoumání právní úpravy stížnosti pro porušení zákona. Nejvyšší soud návrhu nevyhověl, sporná ustanovení trestního řádu už prý v minulosti Ústavní soud řešil, část jich zrušil, zbytek je v souladu s ústavou. Veselý podotkl, že možnost iniciovat u ministra podání stížnosti má obžaloba i obhajoba. Nejde tedy o porušení principu rovnosti zbraní.

Bráním se obludné nespravedlnosti

Rath pro Českou televizi uvedl, že ve spraveldnost už nevěří. Podle něj je verdikt výsledkem brutálního politického nátlaku ze strany ministra spravedlnost i prezidenta republiky a soud se podvolil politické objednávce.

Rath prý podobný verdikt očekával. „Je to jemnější forma 50. let,“ prohlásil Rath s poukazem na tehdejší politické procesy. „Bráním se obludné nespravedlnosti a budu se jí bránit dál,“ uvedl Rath.

Je smířen s tím, že půjde do vězení. „Ta síla a profesionalita proti mně je obrovská a ta zakázka byla jasná,“ řekl novinářům Rath. Zvažuje další možnosti obrany u Ústavního soudu či mezinárodních tribunálů.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) uvítal rozhodnutí Nejvyššího soudu. Novinářům řekl, že má z rozsudku velkou radost, na vyřešení kauzy, mu velmi záleželo. Spokojení jsou také státní zástupci, podle kterých zvítězil zdravý rozum. Stížnost v případu k Nejvyššímu soudu podal Pelikán.

„Já mám samozřejmě velkou radost, velice mi na tom záleželo, proto jsem sáhl k tomu neobvyklému kroku, že jsem v živé věci dával stížnost pro porušení zákona. Měl jsem velké obavy, kdyby to nedopadlo. Jsem moc rád, že to tak dobře dopadlo,“ řekl novinářům v Hanoji, kde je společně s prezidentem Milošem Zemanem.

Středočeský krajský soud Ratha v červenci 2015 uznal vinným z přijímání úplatků v souvislosti s krajskými zakázkami a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Spojil ho s činnosti manželů Petra a Kateřiny Kottových, kteří dostali tresty o rok nižší. Odvolací senát rozsudek zrušil loni v říjnu.

Podle mluvčího Unie státních zástupců Ondřeje Šťastného se nyní případ vrátí ke Krajskému soudu v Praze, který ale už bude vázán aktuálním verdiktem Nejvyššího soudu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz