21. srpna 2019 10:40, aktualizováno  10:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejvyšší soud potvrdil podmínku za pokus podplatit primátora Ostravy Macuru

Tomáš Macura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Macura | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

BRNO Nejvyšší soud (NS) potvrdil verdikt nad Jiřím Lukešem, který podle pravomocného verdiktu chtěl podplatit primátora Ostravy Tomáše Macuru a jeho náměstkyni Kateřinu Šebestovou (oba ANO). Ostravské soudy mu vyměřily dva roky vězení s tříletým podmínečným odkladem. NS Lukešovo dovolání odmítl nedávno bez veřejného jednání, ve středu zveřejnil plné odůvodnění.

Trestný čin se stal v roce 2015, Lukeš je bývalý zaměstnanec společnosti Veolia dodávající teplo. Primátorovi a náměstkyni podle verdiktu nabídl 100.000 korun v souvislosti s jejich působením v odborné pracovní komisi, částku prý označil jako „přilepšení na dovolenou“. Činnost zástupců města v komisi tehdy už nebyla oproti předchozí praxi honorovaná.

Policie se případem začala zabývat z Macurova podnětu. Primátor vnímal rozhovor jako korupční nabídku. Lukeš v dovolání uvedl, že verdikt stojí čistě na Macurově svědectví, opomíjí jeho vlastní výpověď a upozaďuje další rozpory. Vše prý vyústilo v „potlačení stěžejních principů trestního procesu“. Podle Lukeše existují dvě verze skutkového děje, přičemž soudy preferovaly verzi pro něj nepříznivou. 

Lukeš také poukázal na to, že vytýkaný skutek nemůže být trestným činem podle použitého paragrafu, protože chybí „souvislost s obstaráváním věcí obecného zájmu“. Charakter komise byl podle něj pouze odborný a poradní, nerozhodovala o jakékoli změně ceny tepla.

NS ale zdůraznil, že primátor a jeho náměstkyně v komisi vystupovali v zájmu obyvatel města z titulu mandátu od voličů. Jejich činnost tak naplňovala znak obstarávání věcí obecného zájmu. Lukeš údajně vyslovil „přání dobré spolupráce, jak tomu bylo v minulosti za existence komise“.

„Formulace by mohla navozovat prvotní dojem, že se jedná o zdvořilostní frázi, jak ostatně obviněný uvedl ve svém dovolání, avšak v souvislostech, v nichž byla vyslovena, měla svůj podstatný význam,“ stojí v rozhodnutí NS.

Lukeš od počátku obvinění odmítal. Tvrdil, že se stal obětí politického boje. Okresní soud v Ostravě jej nejprve zprostil viny, nebylo prý jasné, zda nabídku vůbec učinil, případně co jí sledoval. Po zásahu krajského soudu ale padl pravomocný rozsudek.

ČTK

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.