Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejvyšší soud stvrdil trest pro manžela Fibingerové. Amnestie ho však omilostnila

Jaroslav Šmíd, manžel bývalé koulařky Heleny Fibingerové. V pozadí silnice mezi Vnorovy a Strážnicí, kde došlo ke smrtelnému střetnutí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Šmíd, manžel bývalé koulařky Heleny Fibingerové. V pozadí silnice mezi Vnorovy a Strážnicí, kde došlo ke smrtelnému střetnutí. | foto: Koláž Lidovky.cz/ Foto: Tomáš Hájek, David Neff (MAFRA)

PRAHA Nejvyšší soud potvrdil trest pro Jaroslava Šmída, manžela bývalé koulařky Heleny Fibingerové, který jízdou v opilosti zabil cyklistu. Soud zamítl stížnost, kterou v jeho prospěch podal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Šmída už ale vězení nečeká. Omilostnila ho lednová amnestie.

V listopadu 2009 usedl Šmíd za volant svého vozu, přestože měl v krvi minimálně 1,42 promile alkoholu. Na silnici mezi Strážnicí a Vnorovami poté srazil šestatřicetiletého cyklistu, otce tří dětí, který zraněním na místě podlehl. Šmíd dostal v lednu 2011 trest 3,5 roku vězení. Odseděl si jen půl roku.

"Jako ministr spravedlnosti mám pochybnosti, zda (z pohledu dosavadní soudní praxe) neobvyklá přísnost trestu nesouvisí s negativním mediálním vykreslením osobnosti obviněného, ať již takové hodnocení odpovídá skutečnosti či nikoliv," uvedl ministr ve své stížnosti. Panovala podle něj poptávka po důrazném trestu.

PSALI JSME:

Soud však konstatoval, že o tom neexistují žádné důkazy. "Úvaha o mediální objednávce je obsažena pouze v dopisech manželky obviněného, které zaslala soudu, a dovozovala ji z faktu, že byla nebo stále je veřejně známou osobou, což manželovi přitěžuje."

Blažek: Soud nezohlednil věk

Ministr poukazoval také na rozdílné závěry znalecký posudků, dále podle něj soudy nedostatečně posoudily možné spoluzavinění činu cyklistou (špatným osvětlením) a soudy podle něj také nezohlednily vysoký věk obviněného. Šmídovi bylo v době spáchání trestného činu 76 let.

"Kriterium vyššího věku samo o sobě v žádném případě nemůže opravňovat k bagatelizaci trestu samotného, jeho druhu a jeho výměry," reagoval soud. Podotkl však, že na věk se přihlédlo, neboť Šmíd měl být umístěn do věznice s ostrahou, nakonec ho ale poslali do káznice mírnější.

Silnice mezi Vnorovy a Strážnicí, kde Jaroslav Šmíd srazil cyklistu.

Silnice mezi Vnorovy a Strážnicí, kde Jaroslav Šmíd srazil cyklistu.

Bývalá atletka Helena Fibingerová

Bývalá atletka Helena Fibingerová

Blažek označil současně udělený zákaz řízení motorových vozidel v trvání 7 let jako dostatečný trest za spáchaný čin vzhledem k nejasnostem v případu. Nejvyšší soud ale při posuzování nebezpečnosti činu pro společnost zdůraznil: "Významným kritériem je míra zavinění. Vyšší míru zavinění nutno spatřovat u řidiče, který při řízení motorového vozidla projevuje hrubou nekázeň, hazardérství a bezohlednou sobeckost, přičemž tyto vlastnosti byly jednou z příčin posuzované dopravní nehody."

Neprojevil lítost

Zároveň Nejvyšší soud zdůraznil, že Šmíd nad svým činem neprojevil lítost. "...Postoj je charakterizován vztahem obviněného k následkům trestné činnosti, k pozůstalým poškozeného, s nimiž se obviněný osobně či prostřednictvím svých obhájců vůbec nekontaktoval, nezajímal se o jejich osud, nevyslovil lítost či omluvu nad tragickou událostí, byť kromě manželky vdovy zůstaly po poškozeném tři nezletilé děti."

Manžel bývalé sportovkyně a televizní radní Heleny Fibingerové si odseděl z 3,5letého trestu půl roku, pak ho měl ze zdravotních důvodů přerušen. Opětovný nástup odmítal. Letos v lednu byl omilostněn, neboť se ho vzhledem k věku týkala prezidentská amnestie.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Britské školní osnovy jsou údajně příliš probělošské. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Britské školní osnovy jsou údajně příliš probělošské. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Britské školní osnovy jsou údajně příliš probělošské. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...