Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
12. dubna 2017 13:17, aktualizováno  15:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Marek Dalík opustil vězení, lobbista uspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu

Do ruzyňské věznice dorazil Marek Dalík ve čtvrtek pár minut před čtvrtou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do ruzyňské věznice dorazil Marek Dalík ve čtvrtek pár minut před čtvrtou... | foto:  Dan Materna, MAFRA

BRNO/PRAHA Nejvyšší soud propustil lobbistu Marka Dalíka z vězení, na nový vývoj v kauze upozornila Česká televize. Dalík si odpykával čtyřletý trest za podvod, jehož se měl dopustit při nákupu obrněných vozů Pandur. Původně nastoupil do ruzyňské věznice, trest si však vykonával ve věznici ve Znojmě.

„Nejvyšší soud rozhodl ve věci dvou dovolání, tedy jak dovolání nejvyššího státního zástupce, tak i samotného pana Marka Dalíka. Trestní senát poté okamžitě vydal příkaz k propuštění Marka Dalíka z výkonu trestu odnětí svobody,“ potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček s tím, že soudní senát rozhodl právě ve středu.

Podle informací LN si krátce před 14. hodinou Dalík ve vězení vyřizoval potřebné formality, aby mohl být co nejdříve propuštěn. Brány znojemské věznice nakonec opustil krátce před čtvrtou hodinou odpoledne, nasedl do auta se zatemněnými skly a odjel.

Proč soud vyhověl Dalíkově dovolání, není jasné. Protože soud vyřídil dovolání v neveřejném jednání ve středu, ještě nevypracoval odůvodnění svého rozhodnutí. „Dále nemůže Nejvyšší soud o věci více informovat, dokud nebude ve věci vypracováno odůvodnění rozhodnutí a rozesláno účastníkům řízení,“ vysvětlil mluvčí Tomíček.

Soud má nyní podle trestního řádu 20 dní na zpracování písemného odůvodnění, to pak zkontroluje soudní kancelář a rozhodnutí bude odesláno spolu se spisem k Městskému soudu v Praze, uvedl Tomíček. Městský soud případ řešil jako první instance, proto bude na něm, aby rozhodnutí doručil stranám. Před doručením Nejvyšší soud nemůže důvody svého verdiktu komentovat.

Do ruzyňské věznice dorazil Marek Dalík ve čtvrtek pár minut před čtvrtou...
Automobil odváží z věznice ve Znojmě lobbistu Marka Dalíka

Dalíka v kauze zastupoval známý advokát Tomáš Sokol. O propuštění svého klienta nemá informace. Potvrdil jen, že Dalík se na Nejvyšší soud obrátil s dovoláním. „Za klienta jsme sepisovali dovolání,“ sdělil serveru Lidovky.cz. S Dalíkem po aktuálním rozhodnutí Nejvyššího soudu nemluvil. „Nejlogičtější vysvětlení by bylo, že Nejvyšší soud na základě dovolání zrušil rozsudek a pak ho propustil. Ale to je jen můj dohad,“ uvedl pro Lidovky.cz.

Dalík šel do vězení původně za korupci, odvolací trest mu změnil trest na podvod

Co čerstvý výrok Nejvyššího soudu znamená pro celu kauzu, není jasné. Kladným vyřízením Dalíkova dovolání mohl Nejvyšší soud buď případ uzavřít, čímž lobbistu očistil, nebo jen případ vrátil nižší soudní instanci k novému projednání. „Kdybych vám to řekl, prozrazoval bych výsledek. To vám v tuto chvíli nemohu říct,“ vysvětlil mluvčí soudu Tomíček.

Nejznámějšího lobbistu z éry premiéra Mirka Topolánka původně potrestal Městský soud v Praze loni v únoru za korupci, Dalíkovi vyměřil pět let vězení. Dalík si měl v roce 2007 na schůzce v pražské restauraci U Malířů říct zástupcům rakouské firmy Steyr o úplatek třikrát šest milionů eur, za tyto peníze údajně slíbil zbrojovce uzavření obchodu s českou vládou na dodávku více než stovky obrněných vozů Pandur.

Loni v květnu však odvolací Vrchní soud v Praze kvalifikaci změnil na podvod, protože podle jeho závěru neměl Dalík možnost kontrakt nijak ovlivnit. A trest mu srazil o jeden rok na čtyři léta, do vězení lobbista nastoupil loni v září. Jenže podal dovolání, na jehož konci je nyní propuštění na svobodu. A také velký otazník, jak to jednou z nejznámějších kauz bude dál.

jhoJan Horák, shaMartin Shabu
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.