28. června 2017 9:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud rozhodl o Jirounkovi v kauze padělané směnky, pustil jej na svobodu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Spoluzakladatel firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spoluzakladatel firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek | foto:  Dan Materna, MAFRA

BRNO Nejvyšší soud už podle databáze InfoSoud rozhodl o dovolání Kamila Jirounka v kauze padělané směnky na 127 milionů korun. Informaci potvrdil mluvčí soudu. Jirounek si dosud odpykával šestiletý trest, nyní ale jeho syn na Twitteru napsal, že „otec je konečně venku, dovolání klaplo“.

Server Česká justice z tweetu vyvozuje, že rozsudek byl zřejmě v extrémním nesouladu s provedenými důkazy. Informaci potvrdil mluvčí Nejvyššího soudu, důvody zatím neuvedl. Nyní soud teprve zpracuje písemné odůvodnění, které pak justice bude doručovat účastníkům řízení.

Jirounek patří k zakladatelům petrochemické firmy Oleo Chemical. Původně dostal osm let vězení, loni v prosinci mu odvolací Vrchní soud v Praze trest o dva roky zmírnil.

Podle rozsudku, nyní nejspíš zrušeného Nejvyšším soudem, si Jirounek opatřil dokumenty a falešnou směnku, podle kterých měl spolumajitel firmy Ravak Jindřich Vařeka starší dluh vůči firmě Západočeská investorská. Jirounek údajně chtěl od Vařeky peníze vymáhat v civilním řízení.

Jirounek vinu popíral, prý nevěděl, že směnka je falešná a v žádném řízení ji neuplatnil. „Vrchní soud v Praze i Krajský soud v Praze ve svých odsuzujících rozsudcích zcela ignorovaly jednoznačný fakt, že kdyby Kamil Jirounek věděl, že směnka je padělaná, nikdy by ji dobrovolně nevydal Policii ČR, nýbrž by ji zničil či jinak znehodnotil. Z chování Jirounka, který směnku zcela bezelstně a bez jakýchkoliv postranních úmyslů vydal Policii ČR, bez pochybností vyplývá, že nemohl vědět, že je směnka falešná,“ cituje Česká justice z dovolání.

Putovní směnka

Směnka prošla přes několik lidí. Jako poslední je na ní podepsán Radek Novák, který byl druhým obžalovaným v téže kauze. Justice ale upustila od jeho potrestání, protože dostal pět let vězení za jiný delikt.

Jirounek figuruje také v dalších kauzách. V únoru jej Městský soud v Praze nepravomocně shledal vinným z tunelování Oleo Chemical, stejně jako další představitele firmy. Zprostil naopak lobbistu Iva Rittiga a jeho právníky. Jirounek ale za tunelování další trest navíc nedostal.

V březnu se pak městský soud zabýval tím, že Jirounek údajně při sjednání úvěru 160 milionů korun uvedl nepravdivé údaje. Nepravomocně mu uložil souhrnný trest 6,5 roku vězení, verdikt ale nebyl dosud pravomocný. Jirounek i v této kauze vinu popírá. Za příčinu svých trestních stíhání dlouhodobě považuje obchodní spory.

ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz