Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nejvyšší soud snížil Tomáši Březinovi z lihové mafie trest ze šesti let na 3,5 roku vězení

Česko

  11:08aktualizováno  14:50
BRNO - Nejvyšší soud v úterý snížil Tomáši Březinovi trest ze šesti let na 3,5 roku vězení. Jako spolupracující obviněný pomohl rozkrýt takzvanou lihovou mafii, která stát na daních připravila o miliardy korun. Pro zmírnění trestu se právě s ohledem na Březinovu spolupráci vyslovovala obhajoba i obžaloba. Soudce Ivo Kouřil zdůraznil, že závažnost trestné činnosti byla mimořádná. „Ale přístup pana obviněného je také mimořádný,“ řekl Kouřil.

Odsouzený Tomáš Březina (vpravo), bratr šéfa lihové mafie Radka Březiny. foto: ČTK

Stížnost pro porušení zákona podal ve prospěch Tomáše Březiny také ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Nejvyšší soud stížnost v úterý projednal spolu s Březinovým dovoláním, výjimečně prováděl také vlastní dokazování. Konkrétně soudce Ivo Kouřil četl zprávy o trestních řízeních, v nichž Březinovo svědectví představuje hlavní důkaz.

V kauze lihové mafie bylo obžalováno osm mužů, sedm z nich tvořilo podle obžaloby organizovanou skupinu. Nejpřísnější trest dostal Radek Březina, má si odpykat 13 let. Jeho bratr Tomáš jako spolupracující obviněný dostal nejprve čtyři roky vězení, Vrchní soud v Olomouci pak trest zvýšil na šest let a zbavil Březinu veškerého majetku.

Svědectví Březiny je klíčovým důkazem

Zpřísnění se nelíbilo ani obhajobě, ani státnímu zastupitelství. Podle žalobců vrchní soud dostatečně nezohlednil jeho spolupráci, dokonce se obrátili na ministra spravedlnosti s podnětem k podání stížnosti pro porušení zákona. Ministr ji pak podal, úterního jednání se ale neúčastnil.

Svědectví Březiny je klíčovým důkazem proti 70 lidem v přibližně 30 trestních řízeních, uvedl v úterý obhájce Pavel Fryšák. „Každý den lituji toho, čemu jsem napomáhal. Já i moje rodina poneseme doživotní následky. Snažím se to napravit tím, že spolupracuji při odhalování závažné trestné činnosti,“ řekl Březina.

S novináři po skončení nehovořil, eskorta jej rychle odvedla. „Jsme spokojení,“ reagoval jeho obhájce. Podle dostupných informací Tomáš Březina strávil za mřížemi zatím asi dva roky včetně vazby.

Policisté zadrželi celníky kvůli vynášení informací Březinově lihové mafii

NS se lihovou mafií zabývá postupně ve třech řízeních. V dubnu rozhodl, že olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě musí znovu řešit část skutků, dříve označených za promlčené. Podle NS, který dal za pravdu dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, jde o předčasný závěr. Rozhodnutí NS se podle dostupných informací týkalo hlavního obžalovaného Radka Březiny, jeho bratra Tomáše, Radka Menšíka, Ivana Kováříka a Lubomíra Kaláče.

Líh ukrývali obchodníci v podzemních nádržích

Dovolání žalobců nijak nezpochybňovalo pravomocný verdikt nad aktéry kauzy, týkalo se jen usnesení o zastavení stíhání v části skutků. Proti verdiktu a uloženým trestům ovšem podalo dovolání pět odsouzených. O dovoláních Radka Březiny, Kaláče, Menšíka a Václava Davida NS rozhodl, rozhodnutí zatím ale nepředal krajskému soudu k doručení účastníkům řízení. Výsledek tak není známý. Dovolání Tomáše Březiny vyloučil NS k samostatnému projednání a řešil jej v úterý veřejně spolu s ministerskou stížností.

Škoda na spotřební dani v kauze lihové mafie podle vrchního soudu činila 5,6 miliardy korun. Líh, který neprošel denaturací, ukrývali obchodníci v podzemních nádržích v areálu firmy Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina. Poté jej odváželi odběratelům nebo do tajných skladů, spotřební daň neodváděli. Soud množství lihu vyčíslil na 20,8 milionu litrů.

Základní informace o kauze takzvané lihové mafie

  •  Rozsáhlé obchody s nezdaněným lihem, za kterými jako hlavní organizátor stál Radek Březina (bratr Tomáše), vypluly na povrch na podzim 2012, kdy se v Česku objevila úmrtí způsobená nelegálně vyrobenými lihovinami, jež obsahovaly jedovatý metylalkohol. Kvůli kauze, která si do února 2014 vyžádala 48 životů a desítky lidí si odnesly vážné zdravotní potíže, se policie soustředila také na pátrání po nelegálních výrobnách alkoholických nápojů.
  • Některé řetězce zaměřené na nelegální výrobu lihovin přitom předtím fungovaly řadu let, největším odhaleným případem byla právě skupina vedená Radkem Březinou. Podnikatel z Kostelce u Zlína byl i podle svého přiznání hlavou organizace, která téměř za 15 let dodala na trh desítky milionů litrů lihu. Podle dřívějšího rozsudku soudu připravila stát na daních o 6,39 miliardy korun, verdikt loňského vrchního soudu mluví o škodě 5,6 miliardy korun.
  • Tomáš Březina, jemuž soud jako jedinému přisoudil status spolupracujícího, pomohl zásadně odkrýt trestnou činnost skupiny. Původně dostal čtyřletý trest vězení, který mu ale loni v červnu Vrchní soud v Olomouci překvapivě zvýšil na šest let. Tomáš Březina tehdy řekl, že zvýšení trestu považuje za výsměch vzhledem k jeho spolupráci s vyšetřovateli. Zpřísnění se nelíbilo ani obhajobě, ani státnímu zastupitelství. Stížnost ve prospěch Březiny následně podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).
  • Nelegálně získaný líh, kterého bylo podle odhadů Tomáše Březiny mezi roky 2003 a 2012 z Březinovy společnosti Morávia-Chem, oficiálně výrobce kapaliny do ostřikovačů automobilů, získáno mezi 20 a 30 miliony litrů, na lihoviny zpracovávala Likérka Drak i další. Podle Radka Březiny bylo odběratelů přes 30, někteří i na Slovensku, jména ale šéf skupiny odmítl před vyšetřovateli i soudem odhalit.
  • V prosinci 2015 uznal olomoucký krajský soud Radka Březinu a dalších sedm obžalovaných vinnými. Za účast na organizované zločinecké skupině a pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné platby jim vyměřil tresty v rozmezí od čtyř do 13 let a čtyř měsíců (nejvyšší trest dostal Radek Březina). Jednoho z obžalovaných soud potrestal podmínkou, u řady z nich rozhodl o propadnutí majetku.
  • Kvůli odvolání obžalovaných i státního zástupce se případem Radka Březiny a jeho spolupachatelů zabýval loni v červnu olomoucký vrchní soud. Hlavnímu organizátorovi potvrdil 13 let, jeho bratru Tomášovi trest zvýšil na šest let. Soud rozhodl i o propadnutí jejich majetku. Dalším třem obžalovaným soud tresty potvrdil, jednateli Morávia - Chem Radku Menšíkovi trest snížil o rok na 11 let.
  • Olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě bude muset také znovu řešit část skutků vytýkaných lihové mafii. Závěr o jejich promlčení byl podle Nejvyššího soudu (NS) předčasný. Soud tak dal za pravdu dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Rozhodnutí NS se týká Radka Březiny, jeho bratra Tomáše, Radka Menšíka, Ivana Kováříka a Lubomíra Kaláče.
  • Před soudem skončili i další lidé, kteří obchodovali s nelegálním lihem od Březiny. V lednu 2015 vyměřil Krajský soud ve Zlíně otci a synovi Pražanovým, kteří podle obžaloby způsobili zkrácením daně škodu nejméně 353 milionů korun, devět let vězení. Oba se odvolali, podobně jako žalobce, rozsudek ale v červenci 2016 potvrdil olomoucký vrchní soud. Loni v únoru pak odmítl Nejvyšší soud dovolání Pražanových i nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Letos v lednu Ústavní soud odmítl stížnost Stanislava Pražana.
  • K velkým odběratelům lihu od Březiny patřil Pavel Čaniga (podle médií plnil roli "bílého koně"). Krajský soud ve Zlíně mu loni v únoru uložil za krácení daně 11,5 roku vězení. Bývalý jednatel distribuční firmy Robert Sedlařík dostal deset let a tresty od dvou do čtyř let pak čtyři obchodní zástupci. Jednateli další firmy Dominiku Nagymu o měsíc později soud vyměřil osm let. Všichni odsouzení v případu podali odvolání, stejně jako žalobce.
  • Žalobci rozsáhlou lihovou kauzu odkrývají i z jiných stran, loni v září například podali obžalobu na čtyři lidi v souvislosti s legalizací majetku Radka Březiny. Mezi obžalovanými je i jeho otec Vladimír. Obviněno je rovněž několik celníků. Letos v červnu dostal za nelegální obchody s lihem 11 let vězení nepravomocně majitel zkrachovalé likérky AB style Milan Antoniazi.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!