19. dubna 2017 11:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejvyšší soud zamítl dovolání Kramného. Za vraždu ženy a dcery dostal 28 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Petr Kramný si u soudu 7. ledna vyslechl 28letý trest. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kramný si u soudu 7. ledna vyslechl 28letý trest. | foto: MAFRA

PRAHA Nejvyšší soud zamítl dovolání Petra Kramného, který byl za vraždu manželky a dcery o dovolené v Egyptě potrestán 28 lety vězení. Kramného advokátka Jana Rejžková už dříve uvedla, že v případě zamítnutí stížnosti Nejvyšším soudem podá ústavní stížnost.

Nejvyšší soud rozhodl už před časem. Výsledek jednání nezveřenil. Sdílný zatím není ani Krajský soud v Ostravě, který musí počkat, až bude rozhodnutí doručeno všem účastníkům řízení. V úterý bylo rozhodnutí čítající čtyři desítky stran doručeno státnímu zástupci Vítu Legerskému, který případ dozoroval v prvoinstančním soudním jednání.

„Rozhodnutí nejvyššího soudu, kterým bylo odmítnuto dovolání Petra Kramného, mě nijak nepřekvapilo,“ uvedl Legerský. Více se k výsledku nechtěl vyjadřovat s ohledem, že se s vyjádřením Nejvyššího soudu teprve seznamuje.

Petr Kramný ve čtvrtek 7. ledna u soudu. Soud mu uložil 28letý trest.
Osmatřicetiletý Petr Kramný si za vraždu své manželky a osmileté dcery v Egyptě...

V úterý už měla rozhodnutí i advokátka Kramného Jana Rejžková, odmítla ho ale komentovat. Už dříve řekla, že v případě zamítnutí dovolání podá ústavní stížnost. „Brala jsem dovolání jako formální krok, abych mohla podat ústavní stížnost,“ řekla. Její text už připravuje a na podání má nyní dva měsíce.

Projednávání Kramného dovolání nebylo bez komplikací. Nejprve na svou možnou podjatost upozornil soudce Vladimír Veselý. Loni se totiž při obědě setkal se znalcem, který se podílel na revizní analýze v Kramného kauze. Mimoděk si tehdy vyslechl jeho náhled na případ. Poté obhajoba s úspěchem navrhla ještě vyloučení soudců Iva Kouřila, Jana Engelmanna a Michala Mikláše.

Kramný byl odsouzen za to, že v roce 2013 na dovolené v Egyptě zavraždil elektrickým proudem svou manželku a dceru. Rozsudek už je pravomocný, Vrchní soud v Olomouci ho potvrdil. Kramný vinu od počátku popírá. Opírá se především o to, že podle egyptských úřadů šestatřicetiletá žena a osmiletá dívka zemřely na následky dehydratace nebo otravy. Po převozu těl čeští znalci došli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem. Potvrdil to i revizní znalecký posudek.

Expertizy jsou opakovaně terčem kritiky obhajoby. Za Kramného práva se zasazuje také spolek Šalamoun. Brněnská policie už odložila trestní oznámení, které spolek na neznámého pachatele podal loni v dubnu. Poukazoval na údajnou manipulaci se vzorky tkání zemřelé manželky Petra Kramného. Na snímcích těchto vzorků byla postavena část obžaloby. Spolek proti odložení podal stížnost.

Výběr událostí v kauze Petra Kramného (38)

2013
30. července - V hotelovém pokoji v egyptské Hurgadě byly nalezeny dvě mrtvé české turistky - 36letá žena a její osmiletá dcera. Manžel, respektive otec zesnulých Petr Kramný prohlásil, že všichni tři trpěli střevními a žaludečními problémy. On sám byl krátce hospitalizován, byl mu odebrán cestovní pas.
3. srpna - Šéf nemocnice v Hurgadě Českému rozhlasu řekl, že žaludky zemřelých byly zcela rozleptané silným jedem. "Na 60 procent je za tím vražda, z níž je podezřelý právě manžel," sdělila Lidovým novinám egyptská policie.

8. srpna - Ostatky zemřelých byly převezeny do Ostravy, kde je pitvali experti Ústavu soudního lékařství.

31. října - Kramný se po třech měsících vrátil do Česka.

2014
15. ledna - Kramný podstoupil test na detektoru lži.

18. února - Kramný byl obviněn z dvojnásobné vraždy.

20. února - Okresní soud v Karviné vzal Kramného do vazby.

2. března - Tým českých kriminalistů odletěl do Egypta, tamní úřady případ odložily.

10. března - Server iDnes napsal, že obě Češky mohl zabít elektrický proud.

26. března - Oznámeno, že Krajský soud v Ostravě nevyhověl stížnosti Kramného, který tak zůstal ve vazbě. Soudy odmítly i pozdější Kramného žádosti o propuštění z vazby.

2015
25. dubna - Moravskoslezští kriminalisté uzavřeli případ s tím, že Kramný zavraždil manželku a dceru elektrickým proudem.

29. června - Před Krajským soudem v Ostravě začal proces s Kramným, který popřel, že by měl jakýkoli podíl na úmrtí manželky a dcery. Státní zástupce Vít Legerský při čtení obžaloby řekl, že Kramný plánoval rozšířenou sebevraždu, nakonec však pro to nenašel dost odvahy.

7. července - Znalci obžaloby vypověděli, že obě ženy zemřely na náhlé selhání srdce po zasažení elektrickým proudem. Znalec obhajoby, patolog, to později zpochybnil.

10. září - Začala druhá část přelíčení.

5. listopadu - Znalec obhajoby uvedl, že manželku obžalovaného zabila spíše infekce a otrava, zásah elektrickým proudem ale zcela nevyloučil.

6. listopadu - Soud byl odročen kvůli rozporům znalců.

17. prosince - Z revizního posudku vyplynulo, že vše ukazuje na zásah elektrickým proudem, otravu potravinami lze vyloučit.

18. prosince - Žalobce žádal pro Kramného 30 let vězení.

2016
7. ledna - Soud uznal Kramného vinným z dvojnásobné vraždy elektrickým proudem a poslal ho na 28 let do vězení. Kramný také musí podle soudu zaplatit příbuzným své manželky osm milionů korun. Kramný se odvolal, později se odvolal i státní zástupce.

1. června - Vrchní soud potvrdil Kramnému trest 28 let.

13. prosince - Soud uznal Kramného vinným z křivého obvinění. Policistu, který jej vyslýchal, Kramný obvinil, že se vůči němu dopustil násilí. Žádný trest ale soud Kramnému neuložil.

2017
19. dubna - Nejvyšší soud zamítl Kramného dovolání.

ČTK
  • 10Diskuse

Najdete na Lidovky.cz