6. února 2015 15:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejvyšší soud zrušil plán péče o národní park Šumava

Národní park Šumava (fotografie z roku 2001) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní park Šumava (fotografie z roku 2001) | foto: Lidové noviny

BRNO Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost ministerstva životního prostředí (MŽP) ve sporu se šumavskými obcemi. Potvrdil tak výrok pražského městského soudu z prosince, který ministerstvu nařídil, aby zrušilo plán péče o šumavský národní park na léta 2014 až 2017.

Obce v žalobě mimo jiné uváděly, že jim plán brání v rozvoji a omezuje obyvatele parku. Starosta Modravy a předseda Svazu obcí NP Šumava Antonín Schubert v tiskovém prohlášení rozsudek přivítal. Správa národního parku už podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové začala pracovat na novém plánu, který by měl platit už příští rok. 

Plán péče stanovuje úkoly pro ochranu ekosystémů, rostlin a živočichů. Určuje formu péče o les či vzhled krajiny a formuje podmínky pro dopravu, turistiku a hospodaření na území parku. Zrušení se podle Roubíčkové návštěvníků Šumavy nijak nedotkne a resort se snaží, aby co nejdříve vznikl nový dokument, který se podaří rychle projednat a schválit. „Jsme znovu na začátku. Nepřeji si nic jiného, než aby další kolo jednání o budoucnosti Šumavy bylo vedeno férově a s ohledem na potřeby všech,“ uvedl Schubert.

Ministerstvo odmítlo další diskusi

Obce podaly žalobu proto, že ministerstvo změnilo původní dohody s nimi a prý odmítlo další diskusi. „Dali nám k projednání nějaký dokument, ten pak svévolně změnili a schválili úplně jinou podobu,“ řekl v prosinci Schubert. Ministerstvo už dříve uvedlo, že postupovalo ohledně Plánu péče k NP Šumava plně v souladu se zákonem.

„Rozsudek je dobrá zpráva nejen pro obyvatele Šumavy. Státní aparát nemůže arogantně rozhodovat v rozporu s dohodami, pravidly a zákony. Jedná se o systémové selhání, které je zakrýváno mocenským přístupem,“ uvedl Schubert.

ČTĚTE TAKÉ:

Pod žalobu se podepsali představitelé Železné Rudy, Srní, Modravy, Stožce a Hartmanic. Podle Schuberta tento krok podporují i další obce a města a také se za něj staví Svaz obcí národního parku Šumava. Obcím nejvíc vadilo to, že Šumava by se prý měla stát veřejnosti téměř nepřístupnou a velmi uzavřenou oblastí. „Ministerstvo úplně změnilo koncepci péče. Úplně vymazalo z plánu péče zonaci, dalo tam nějaké dílčí plochy, které předtím s nikým neprojednávali. Považujeme zonaci za základní územní strategii, protože jí každý rozumí,“ řekl Schubert. Ministerstvo také podle něj vymazalo z plánu péče návštěvnickou infrastrukturu - povalové chodníky, naučné stezky, proti předchozí dohodě snížilo zemědělské využívání krajiny.

Střet dvou zájmů

Na Šumavě proti sobě stojí dva veřejné zájmy. Jedním z nich je zájem mít národní park a druhým je existence a život obcí, tvrdí Schubert. „Chtěli jsme, aby tyto dva veřejné zájmy plán péče pojmenoval, a ministerstvo nám řeklo, že na to nemá metodiku a že to pojmenovávat nebudou,“ dodal.

Nynější plán byl jen do roku 2017. Soud ministerstvu uložil, aby pokračovalo v projednávání návrhu Plánu péče o Národní park Šumava na období od roku 2014 až do roku 2028, který schválila rada národníhoparku 20. června 2013.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!