Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Soud musel řešit už přes 200 stížností na přijatá covidová opatření. V minulosti některá zrušil

ilustrační snímek foto:  Dan Materna, MAFRA

Počet návrhů, které Nejvyšší správní soud dostal k přezkoumání v souvislosti s koronavirovou agendou, už překročil dvě stovky. Soud se zabývá opatřeními, která vydává ministerstvo zdravotnictví na základě pandemického zákona. Soud jich v minulosti několik označil za nezákonná, některá opatření také rovnou zrušil.
  17:46

„K dnešku jsme dostali 206 návrhů, z toho jich je 157 vyřízených,“ uvedla ve čtvrtek mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Pandemická agenda soudce podle Dostálové velmi zaměstnává a může také za prodloužení doby řízení o kasačních stížnostech. Soud agendu řeší podle zákona přednostně. V desítkách případů zpětně konstatoval nezákonnost opatření nebo jejich částí, případně opatření rovnou rušil, pokud v době rozhodování ještě zůstávala v platnosti.

V minulých měsících soud například zkonstatoval, že bylo v rozporu se zákonem omezení stravovacích i ubytovacích služeb na přelomu dubna a května, dále nebylo dostatečně odůvodněné opatření o nošení respirátorů v budovách a v MHD, stejně tak soud v květnu zrušil regulaci provozu restaurací, heren a kasin.

Soud se zastal lidí s protilátkami. Ministerstvo si samo protiřečilo

Důvodem zásahů bývá nejčastěji nedostatečné odůvodnění nebo chybějící zákonné oprávnění pro zvolený způsob regulace. Opakovaně soud také kritizoval ministerstvo zdravotnictví za to, že bez srozumitelného vysvětlení neklade laboratorně prokázané protilátky na roveň očkování nebo imunitě z prodělaného covidu-19.

Ústavně právní výbor byl v Brně už ve středu, kdy jeho členové navštívili Nejvyšší soud. Místopředseda soudu Petr Šuk poukázal na některé dlouhodobé problémy justice, například nedostatečný rozpočet, nízké platy zaměstnanců soudů, nedořešené zajištění informačních technologií či potřebu posílení asistentů a vyšších soudních úředníků na řadě soudů.

Zrušte část opatření o tanci, žádají pražské a brněnské hudební kluby

„Asistentům soudců a vyšším soudním úředníkům potřebujeme nabídnout výrazně lepší pracovní podmínky a ohodnocení, aby tato jejich pozice nebyla jen přestupní stanicí pro čerstvé absolventy škol. Potřebujeme, aby si lidé dokázali představit, že na tomto postu setrvají klidně i celý svůj profesní život,“ uvedl místopředseda soudu.

Autoři: ,
Témata: Petr Šuk, Brno

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat