Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejvyšší správní soud má první volební stížnost, ze Šumperka

Volební urna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební urna. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel první stížnost proti úvodnímu kolu senátních voleb. Týká se hlasování na Šumpersku, řekla mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová. Podrobnosti soud podle Dostálové zatím nezveřejní. Podle dostupných informací stížnost podal jeden z voličů ze Šumperska.

Kandidát František Mencner (za KSČM), kterého volil, totiž podle výsledků v jeho okrsku nedostal ani jeden hlas. Informoval o tom server iDnes.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

V Šumperku v prvním kole senátních voleb bojovalo o hlasy devět kandidátů. Uspěli Zdeněk Brož (za KDU-ČSL) a Miloslav Vlček (ČSSD). Brož dostal 7578 hlasů (25,5 procenta), Vlček 6746 (22,7 procenta). Třetího Mencnera dělilo od postupu asi 1000 hlasů. Senátorem se v druhém kole stal Brož.

Na soud se může obrátit volič nebo kandidující uskupení, pokud bude mít za to, že výsledky hlasování ovlivnilo nějaké porušení volebního zákona. Desetidenní lhůta pro zpochybnění hlasování v prvním i druhém kole voleb do Senátu začne oficiálně běžet následující den po zveřejnění výsledků ve Sbírce zákonů. Výsledky mají být publikovány nejpozději v úterý. Na rozhodnutí o stížnostech má NSS lhůtu 20 dní.

Nejvyšší správní soud má na starosti senátní volby, hlasování v krajských volbách přezkoumávají jednotlivé krajské soudy. Lhůta pro předkládání stížností proti okolnostem krajských voleb skončí 25. října.

Proti posledním senátním volbám před dvěma lety směřovalo k NSS 16 stížností, soud žádné nevyhověl. Soudci v minulosti opakovaně uvedli, že důvodem pro zneplatnění hlasování nejsou ani prokazatelné chyby, které však nemohly ovlivnit celkový výsledek.

Justice v minulosti zasáhla do výsledků senátních voleb dvakrát. Před osmi lety v Praze 11 anuloval Nejvyšší správní soud platnost zvolení Jana Nádvorníka (ODS). Před 14 lety Nejvyšší soud zneplatnil volbu Dagmar Lastovecké (ODS) v Brně. Oba verdikty ale následně zrušil Ústavní soud.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...