Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš -2 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud přepočítá hlasy ODS v části Středočeského kraje, důvodem je kroužkování

Volební urna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební urna - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

BRNO Nejvyšší správní soud (NSS) přepočítá preferenční hlasy pro kandidáty ODS přibližně v polovině Středočeského kraje. Důvodem jsou pochybnosti o správnosti započtení preferenčních kroužků. Přepočet může znamenat změnu v tom, kteří čtyři kandidáti ODS získají v kraji poslanecký mandát, případně v jakém pořadí se umístí. Celkové rozvržení sil ve Sněmovně však přepočet neovlivní.

Soud si vyžádal volební dokumentaci z 915 okrsků. „V takovém rozsahu NSS volby dosud nepřezkoumával,“ řekl dnes novinářům předseda volebního senátu Tomáš Langášek. Do kontroly se příští týden zapojí prakticky všichni zaměstnanci soudu.

Na neděli 19. listopadu soud svolal veřejné jednání, kde stížnost projedná. O den později má poprvé zasednout Sněmovna, soud se proto snaží ještě předtím udělat jasno. Soud na jednání předvolal zástupce Státní volební komise, pisatele stížnosti i čtyři zvolené poslance za ODS ve středních Čechách, tedy Jana Skopečka, Petra Bendla, Veroniku Vrecionovou a Vojtěcha Munzara.

Přepočet hlasů by teoreticky mohl pomoci například Martinu Kupkovi, který kandidoval z 31. pozice. Podle nynějšího součtu získal Kupka 4168 hlasů, více než Vrecionová a Munzar, na zvolení to ale nestačilo, protože zůstal těsně pod hranicí pěti procent preferenčních hlasů.

„Samozřejmě nejsem schopen předjímat, jak to přepočítávání dopadne, a postavím se k tomu podle toho, jak ten výsledek skončí,“ řekl ČTK v reakci na rozhodnutí NSS Kupka. Zdůraznil, že sám podnět k přepočítání hlasů nepodával. „Já jsem se sžil s tím aktuálním výsledkem voleb a přirozeně si zařídil život,“ řekl.

Soud o přepočtu rozhodl z podnětu muže z Prahy, který volil ve Středočeském kraji díky voličskému průkazu. Poté zjistil, že jeho preferenční hlas není v okresku zohledněný.

„Stejnou indicii měl v pěti dalších okrscích na základě svědectví pěti dalších osob. My jsme si vyžádali volební dokumentaci z prvních šesti okrsků, které označil, a museli jsme konstatovat, že ta jeho tvrzení jsou v zásadě pravdivá,“ uvedl Langášek. Proto soud na základě dostupných statistických dat rozhodl o rozsáhlejší kontrole v polovině kraje. Nelze vyloučit, že chyb bylo tolik, že mohly ovlivnit zvolení některých poslanců za ODS.

Soud po sněmovních volbách obdržel 77 stížností

Problémy spočívají jednak v nezapočítaných hlasech z rubové strany hlasovacího lístku, jednak v chybném připočítávání preferencí pro první čtyři kandidáty i na volebních lístcích, kde voliči nikoho nekroužkovali. Zkušenost z dřívějších let podle Langáška svědčí o tom, že oboustranné hlasovací lístky působí potíže. „Může to vést k systémové nerovnosti mezi kandidáty,“ míní Langášek.

Soud po sněmovních volbách obdržel celkem 77 stížností, vyřídit jich má ještě asi čtyři desítky. I některé další poukazují na problémy se započítáváním preferenčních hlasů, jde konkrétně o čtyři okrsky na Plzeňsku. I tam si soud vyžádal dokumentaci.

Chyby se mohly vyskytnout i jinde. Soud se ale může zabývat jen tím, co zpochybní řádně podaná stížnost.

Sněmovní volby vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO před ODS a Piráty. Do Sněmovny se dostali ještě zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...