Předseda volebního senátu Ivo Pospíšil sdělil, že Nejvyšší správní soud obdržel devatenáct volebních stížnosti, z toho třináct podaných v zákonné stanovené lhůtě. Pěti návrhy se senát následně postupně zabýval, zbylé odmítl či zamítl už dříve.
Se stížností neuspěla dosavadní europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která ve volbách mandát neobhájila a zpochybňovala zvolení Ondřeje Koláře (TOP 09) europoslancem kvůli možným chybám v počítání preferenčních hlasů. Kolář byl na šestém místě kandidátky Spolu a dostal se do europarlamentu jako poslední. Šojdrová byla na devátém místě, poté byla třetí náhradnicí. Měla však více preferenčních hlasů a jen málo jí chybělo ke zvolení.
Soud si vyžádal dokumentace z volebních okrsků, například ve Zlínském a Jihomoravském kraji a na Vysočině, a opravdu zjistil pochybení ve stovce z nich, kdy byly preferenční hlasy přičteny Kolářovi místo Šojdrové. Podle Pospíšila ale indicie postupně vyhasly a nepotvrdily se v takové míře, aby mohly hrubě ovlivnit výsledky hlasování.
Šojdrová v ČT sdělila, že výsledek šetření respektuje. „K přepočítání muselo dojít, aby se potvrdilo, že volby jsou spravedlivé a aby v ně byla obnovena důvěra. Bylo mi nepříjemné zpochybňovat mandát pana kolegy,“ sdělila s tím, že bylo ale potřeba výsledek prověřit.
Kolář ocenil, že Nejvyšší správní soud rozptýlil pochybnosti o výsledcích voleb a uvedl, že má pro rozhodnutí Šojdrové pochopení.
Soud se zabýval i další stížností, kdy žena požadovala neplatnost zvolení všech kandidátů do europarlamentu. „Navrhovatelka namítala, že volební strana PRO vedla nezákonnou kampaň, kdy se snažila vyvolávat strach a rozdělovat společnost. Dovozovala, že ačkoli strana nebyla zvolena, výsledky voleb to celkově ovlivnilo,“ sdělil soudce Petr Mikeš. Takové žádosti podle něj rovněž nešlo vyhovět, protože nelze provést, aby volby probíhaly v České republice znovu.
Zvolení Nerudové platí
Voliči a kandidující uskupení měli poslední možnost napadnout výsledky českých voleb do Evropského parlamentu u Nejvyššího správního soudu 22. června.
Soud již dříve zamítl návrhy týkající se zvolení Danuše Nerudové. Podle něj muselo být voličům jasné, že zastává hodnoty hnutí STAN, které ji navrhlo, bez ohledu na to, že na volebním lístku Starostů figurovala jako kandidátka bez politické příslušnosti.
Nerudová se krátce před evropskými volbami stala členkou hnutí. Další stížnosti soud odmítl například z důvodu, že navrhovatelé ani po výzvě neodstranili vady návrhu. Předsedkyně senátu Michaela Bejčková ve středu sdělila, že podobná situace se stala již před 18 lety ve věci Davida Ratha.
Po minulých eurovolbách před pěti lety Nejvyšší správní soud dostal obdobně devatenáct stížností, žádné nevyhověl.