Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nejvyšší státní zástupce Zeman se chce stát soudcem Evropského soudu pro lidská práva

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Exkluzivně
„Pavel Zeman se přihlásil do výběrového řízení na soudce Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) vypsaného ministerstvem spravedlnosti. Učinil tak po pečlivém zvážení a nyní považuje za správné svou kandidaturu oznámit i veřejně,“ sdělil v pondělí odpoledne exkluzivně serveru Lidovky.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý s tím, že blíže se Pavel Zeman ke své kandidatuře vyjadřovat nechce.
  14:13

Chtěla bych soudit ve Štrasburku, říká ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková

„Rozhodování výběrové komise je vedeno na bázi odbornosti. Pavel Zeman se ke své kandidatuře nebude veřejně vyjadřovat, aby neovlivňoval její rozhodování,“ upřesnil důvody jeho mluvčí. Rozhodnutí nejvyššího státního zástupce usilovat o funkci soudce ESLP podle jeho mluvčího nebude mít žádný vliv na aktuální Zemanovo působení v jeho současné funkci.

Již dříve potvrdila v obsáhlém rozhovoru pro server Lidovky.cz svou kandidaturu na soudkyni ESLP též ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková.

Soudce ESLP se sídlem ve Štrasburku volí Parlamentní shromáždění Rady Evropy. Vybírá při tom ze tří kandidátů navržených příslušným členským státem Úmluvy o ochraně lidských práv. Nový český soudce u ESLP se své funkce ujme v listopadu příštího roku. Nahradí v ní současného soudce nominovaného za Českou republiku, bývalého advokáta Aleše Pejchala.

ESLP projednává případy, které se týkají porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Zájemci o funkci musí být českými občany. Měli by také aktivně ovládat oba jednací jazyky soudu, tedy angličtinu a francouzštinu. Kromě vysokého morálního charakteru musí splňovat i podmínky vyžadované pro výkon funkce soudce některého z českých nejvyšších soudů nebo Ústavního soudu, případně být uznávanými právníky.

Výběrová komise zvolí na základě ústních pohovorů tři nejvhodnější kandidáty. Jejich seznam musí schválit panel zřízený Výborem ministrů Rady Evropy, poté jej bude schvalovat česká vláda. Samotnou volbu jednoho soudce za ČR z kandidátní listiny schválené vládou provede Parlamentní shromáždění Rady Evropy.

Autoři: ,

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...