Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
9. října 2016 7:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejvyšší účast na volbách byla v Čilé, nejmenší v Čečovicích

Volební místnost v obci Strahov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební místnost v obci Strahov. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

PRAHA Nejvyšší účast v letošních krajských volbách měli tradičně v Čilé na Rokycansku. Hlasovat tam přišlo 15 z 16 voličů, tedy zhruba 94 procent. Nejnižší - pětiprocentní - byla v Čečovicích na Domažlicku, kde přišli hlasovat jen tři z 63 voličů.

Dva z nich volili kandidáty ANO, které tak v této vesnici dosáhlo procentuálně vůbec nejlepšího výsledku v porovnání s ostatními obcemi - získalo zde 67 procent hlasů.

Naopak nejhoršího procentuálního výsledek ANO zaznamenalo Holštejně na Blanensku. Jediný hlas pro něj tam znamenal zisk 1,72 procenta.

Baštou ČSSD byly v letošních volbách v Prodašice na Mladoboleslavsku, kde jim 14 hlasů zajistilo zisk 77,8 procenta. Nejhoršího výsledku sociální demokraté dosáhli v Kryštofově Údolí na Liberecku, kde jediný hlas pro ně znamenal zisk 0,79 procenta.

ODS si nejlépe vedla v Líbeznicích u Prahy, kde starostuje její místopředseda Martin Kupka. Získala tam 630 hlasů tedy 74 procent. Naopak v Suché Lozi na Uherskohradišťsku zaznamenala díky jednomu hlasu zisk pouze 0,23 procenta. KSČM na tom byla nejlépe v Kostelci na Tachovsku, kde získala 103 hlasů (62,8 procenta). Nejhůře dopadla v České Čermné na Náchodsku, kde jediný hlas znamenal zisk 0,48 procenta.

KDU-ČSL nejvíce bodoval v Přeskačích na Znojemsku, kde pro ni 48 hlasů znamenalo zisk 73,84 procenta. Naopak v Bašti u Prahy dostali lidovci jen jeden hlas - 0,2 procenta. Podobně dopadla TOP 09 v Raspenavě na Liberecku (0,15 procenta), zatímco v Dobřanech na Rychnovsku dostala díky 33 hlasům 58 procent. Hnutí Starostů na tom bylo nejlépe v Prysku na Českolipsku (133 hlasů, 78 procent), nejhůře ve Velké Losenici na Žďársku (jeden hlas, 0,31 procenta).

Hnutí Svoboda a přímá demokracie v koalici se Stranou práv občanů nejhůře dopadlo v Letech u Prahy (jeden hlas, 0,22 procenta), nejlépe ve Slavníči na Havlíčkobrodsku, kde pro ni osm hlasů znamenalo zisk 36,36 procenta.

Nejvíce preferenčních hlasů získal Jiří Čunek (KDU-ČSL) ve Zlínském kraji - 34,61 procenta. Nejméně jich obdržel Karel Šulc (ANO 2011) ve středních Čechách, a to čtvrt procenta.

Nejstaršího i nejmladšího krajského zastupitele nominovala koalice Strany práv občanů a hnutí Svoboda a přímá demokracie. Nejstarším je v třiasedmdesátiletý plzeňský trenér Jan Kůrka, nejmladší je jednadvacetiletá studentka pedagogické fakulty Tereza Hyťhová v Ústeckém kraji. Spolu s ní se do krajských zastupitelstev dostalo 137 žen, což představuje 20,3 procenta z celkového počtu 675 zastupitelů. V porovnání s minulými krajskými volbami se počet zastupitelek zvýšil o tři. Průměrný věk krajských zastupitelů se příliš nezměnil, jen mírně přesáhl hranici 50 let.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!