Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš po zvratu v kauze Čapí hnízdo mluvil s prezidentem. Abolici nechce, Zeman by ji prý ani nenavrhl

Andrej Babiš na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš na tiskové konferenci. | foto:  Petr Topič, MAFRA

BRNO Trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapího hnízda pokračuje. Ve středu to oznámil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který usnesení o zastavení stíhání Babiše a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové zrušil a věc vrátil k došetření.

Usnesení, kterým Městské státní zastupitelství v Praze v září pravomocně zastavilo stíhání Babiše a Mayerové, označil Zeman za nezákonné a předčasné. Našel v něm skutkové i právní chyby. Důkazní situace podle něj nyní neodůvodňuje ani zastavení stíhání, ani podání obžaloby. Zeman zároveň zdůraznil, že nepředjímá, jaký má být výsledek vyšetřování, a že u obou obviněných je nutné ctít presumpci neviny.

Babiš ve středu opakovaně řekl, že nestojí o prezidentskou abolici, tedy o zastavení stíhání. Má za to, že neučil nic protizákonného. Zeman má podle Babiše na věc stejný názor a nebude abolici navrhovat. Abolice vyžaduje spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády. I po abolici by Babiš mohl trvat na projednání věci. Soud by ho však pak mohl nanejvýš uznat vinným, nemohl by mu uložit trest. Prezident o možnosti, že abolici Babišovi udělí, hovořil v září.

Spis v kauze Čapího hnízda se nyní vrací dozorovému státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, který jej postoupí zpět policii. Na nové rozhodnutí nemá žádnou lhůtu. Policie i Šaroch musí respektovat Zemanův právní názor, podle nějž je mimo jiné nutné důkladněji vyhodnotit evropskou legislativu a navazující judikaturu, stejně jako otázku zavinění Babiše a Mayerové, která podepsala žádost o dotaci pro Farmu Čapí hnízdo.

Jakub Michálek sleduje Andreje Babiše na tiskové konferenci.
Jízdárna v Olbramovicích ve tvaru čapího hnízda (2006–2010) od architekta...

Pražské městské státní zastupitelství uvedlo, že částečné zrušení svého usnesení respektuje. U dalších čtyř obviněných konstatovalo, že zastavení jejich stíhání je vzhledem k Zemanovu rozhodnutí i nadále pravomocné. Týká se to Babišovy manželky Moniky, dcery Adriany Bobekové, švagra Martina Herodese a bývalého člena společnosti Farma Čapí hnízdo Josefa Nenadála. Pavel Zeman řekl, že se u nich nepodařilo prokázat zavinění. Zvlášť stíhá policie ještě Babišova syna Andreje.

Předseda ODS Petr Fiala očekává, že Babiš do vyřešení osobních problémů nabídne pozici premiéra jinému zástupci ANO. K odstoupení Babiše vyzvali i předsedové dalších stran: Ivan Bartoš (Piráti), Vít Rakušan (STAN) a Marek Výborný (KDU-ČSL). Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) uvedla, že pokud Babiš neodstoupí, je namístě svolání mimořádné schůze Sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě. Šéf SPD Tomio Okamura chce vyčkat na konečné rozhodnutí o vině.

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček řekl, že nevidí důvod k odchodu z vlády s hnutím ANO. Babišovy kauzy ale podle něj komplikují vládě práci. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka spěje případ ke konečnému zastavení Babišova stíhání a pro ANO středeční krok žalobce Zemana nic nemění.

Šaroch bude muset vyřešit otázku, zda je nutné znovu žádat Sněmovnu o Babišovo vydání. Poslanci se v tom neshodují. Předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM) míní, že případ není nový a Sněmovna už v tomto volebním období o vydání rozhodla. Členka imunitního výboru Helena Válková (ANO) se spíše kloní k tomu, že Sněmovna bude muset hlasovat znovu.

Podstatou případu je to, že Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů. Mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka ve středu uvedl, že věří tomu, že se nakonec prokáže, že se vše odehrálo podle zákona.

04.prosince 2019 v 13:17, příspěvek archivován: 04.prosince 2019 v 13:36

Pan prezident se k rozhodnutí NSZ Pavla Zemana v případu Čapí hnízdo vyjádří zítra v pravidelném pořadu “Týden s prezidentem”, který vysílá TV Barrandov od 20:10 hodin.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!