Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejvyšší žalobce zamítl stížnosti na rozdělení kauzy Nagyová

Česko

  8:04aktualizováno  8:15
BRNO - Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo stížnosti proti rozhodnutí olomouckých žalobců rozdělit takzvanou kauzu Nagyová. Stěžovali si na to zpravodajci Ondrej Páleník a Jan Pohůnek a lobbista Ivo Rittig, kteří mimo jiné uváděli, že bude omezeno jejich právo na obhajobu. Zastupitelství ale nenašlo v tomto rozhodnutí žádné zásadní chyby, a stížnost proto odmítlo.

Jana Nagyová přichází k soudu s Karlem Randákem. Vypovídala jako svědkyně. foto: MAFRA - Michal Růžička

Informaci přinesla dnešní Mf Dnes. Rozdělení případu umožní vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci poslat dřív k soudu tu část případu, která se týká údajného zneužití vojenské tajné služby a sledování tehdejší manželky premiéra Petra Nečase. V této části případu, který loni vedl k pádu Nečasovy vlády, je spolu s někdejší ředitelkou premiérova sekretariátu Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) obviněno i několik bývalých zpravodajců.

NAPSALI JSME TAKÉ:

Kvůli údajně nezákonnému sledování Nečasovy tehdejší manželky Radky jsou stíhání bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a pracovník tajné služby Jan Pohůnek. Podle policie a státního zastupitelství ale sledování Nečasovy manželky zosnovala a usměrňovala právě Nagyová. Zpravodajci se hájí tím, že nešlo o sledování, ale obranu proti sledování, tudíž jinak nutné povolení ministra obrany nebylo třeba. Hájí se tím, že měli za úkol zjistit, zda Nečasovu tehdejší manželku nesleduje někdo jiný. Objevily se prý informace, že premiérově rodině hrozí nebezpečí.

Zpravodajská větev případu je podle olomouckých žalobců objasněna, zatímco ve zbytku kauzy ještě vyšetřování pokračuje.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat