Případ, který vedl k pádu vlády, minulý týden přibrzdil Nejvyšší soud. Rozhodl o částečném vynětí exposlanců z pravomoci policie a žalobců. Všichni aktéři případu se také minulý týden dostali z vazby na svobodu.
ČTĚTE TAKÉ: |
"Rozhodnutí Nejvyššího soudu je pro mě překvapivé. Podle mého názoru je nepředvídatelné a extenzivním způsobem zachází s indemnitou poslance. Extenzivním způsobem vykládá pojem projev, extenzivním způsobem vykládá pojem projev v Poslanecké sněmovně," uvedl Zeman.
Zeman: S rozhodnutím NS se neztotožňuji
Šéf žalobců dal jasně najevo, že s rozhodnutím soudu se neztotožňuje. "Nezbylo ale, než ho aplikovat a rozhodnout, že usnesení o zahájení trestního stíhání proti pánům Fuksovi, Šnajdrovi a Tluchořovi se ruší a věc se vrací dozorovému státnímu zástupci k novému projednání a rozhodnutí," potvrdil očekávaný krok.
Stíhání spolupracovnice a milenky expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové a bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, kteří exposlancům měli úplatek nabídnout, však běží dál, usnesení Nejvyššího soudu se na něš podle Zemana nevztahuje. "Jednání je u nich popsáno dostatečným způsobem, lze tam nalézt jednání, následek a příčinný vztah mezi těmito dvěma složkami," popsal Zeman.
Stíhání Nagyové a Bočka v kauze trafik pokračuje
U obou je však podle něj v jedné části špatně posouzen skutek. "Ve věci korupce, kde byla kvalifikace trestného činu návod ke zneužití pravomocí úřední osoby jsme dospěli k závěru, že tuto kvalifikaci nelze použít, nicméně není to důvod ke zrušení usnesení o zahájení trestního stíhání," upozornil nejvyšší státní žalobce.
Narozdíl od trafik kauza kolem vojenské rozvědky pokračuje, šéf žalobců tak nevyhověl stížnostem Nagyové, exšéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce Milana Kovandy a zpravodajce Jana Pohůnka. "Ve věci je podezření ze spáchání trestného činu a je dostatečně odůvodněn závěr, že tohototo jednání se měly dopustit určité osoby. Popsané jednání je dostatečné srozumitelné a konkrétní," míní Zeman.
Ten nepřisvědčil ani námitce jednoho z obviněných, že zneužitím rozvědky není dána škodlivost pro společnost. "Musíme si být vědomi toho, že zde se jedná o podezření ze zneužití tajné služby pro účely sledování soukromé osoby a o zásah do osobních práv. Když si uvědomíme, jakými prostředky disponuje tajná služba, domnívám se, že škodlivost pro společnost je dána.
Stížnosti obviněných proti postupu olomouckého Vrchního státního zastupitelství ležely u NSZ od začátku července. Zeman si k nim vyžádal také spisový materiál. Před rozhodnutím o stížnostech neposkytoval žádné komentáře ke sledované kauze.
Ištvan spolu s kolegou z olomouckého zastupitelství Rostislavem Bajgerem stojí za ostře sledovanou kauzou spojenou se třemi bývalými poslanci ODS a blízkou spolupracovnicí a partnerkou expremiéra Nečase Nagyovou. Ištvana tento týden podpořil prezident Miloš Zeman. Naopak jej opakovaně kritizoval Nečas.
"Rozhodnutí stížnostního orgánu je pro nás závazné, ale blíže se k tomu v tuto chvíli vyjádřit nemůžu, protože jej studujeme," reagoval na Zemanovo rozhodnutí šéf olomouckých žalobců.
Razie, která vedla k pádu vlády
|