Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 1 °C polojasno Předplatné LN
4. prosince 2019 16:06, aktualizováno  21:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Státní zástupce Zeman zvolil v kauze Čapí hnízdo zlatou střední cestu, z vichřice se stává vánek, říká advokát Ortman

Andreje Babiše a Čapí hnízdo, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andreje Babiše a Čapí hnízdo, ilustrační foto. | foto: koláž iDNESMAFRA

Praha Premiér Andrej Babiš je opět trestně stíhaný. Rozhodl o tom nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání předsedy vlády a Jany Mayerové ze společnosti Farma Čapí hnízdo. „Mě to překvapilo, protože já jsem čekal variantu A, nebo variantu B, toto je taková zlatá střední cesta,“ komentuje rozhodnutí nejvyššího v rozhovoru pro server Lidovky.cz známý advokát Jaroslav Ortman.

Lidovky.cz: Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a Jany Mayerové ze společnosti Farma Čapí hnízdo. Co to prakticky znamená pro vyšetřování?
To znamená, že vyšetřování probíhá dál. Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch dostane od nejvyššího státního zástupce Zemana pokyny, jak má doplnit dokazování. Nevím, jaké pokyny dostane, to bude v rozhodnutí pana Zemana. Může doplňovat třeba půl roku nebo rok. V každém případě to neříká nic dobrého o práci orgánů činných v trestním řízení. Jestliže může trestní řízení probíhat tak dlouho a pořád není jasné, jaký bude výsledek, tak to k právní jistotě vůbec nepřispívá.

Andrej Babiš na tiskové konferenci.
Andrej Babiš na tiskové konferenci.

Lidovky.cz: Překvapilo vás rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana?
Mě to překvapilo, protože já jsem čekal variantu A, nebo variantu B. Toto je taková zlatá střední cesta. Podle mě to je šalamounské rozhodnutí, ani nahá, ani obutá. Zeman nedal pokyn k podání obžaloby, nedal pokyn ani k jejímu zastavení a zároveň vyzývá, že se má ctít presumpce neviny. Takže dle mého názoru to je oddalování rozhodnutí.

Advokát Jaroslav Ortman.

Advokát Jaroslav Ortman.

Lidovky.cz: Stíhání Babišových rodinných příslušníků definitivně končí, Jana Mayerová bude stíhána dál. Co si o tom myslíte?
Nevidím do hlavy nejvyššího státního zástupce. Nevím, proč tak rozhodl a trestní stíhání kromě Babiše nezrušil jen Janě Mayerové. Z jedenácti malých černoušků, kteří stáli na začátku trestního stíhání, zbyli jenom dva. Slábne vichřice, je z toho vánek a to už něco signalizuje. K panu Faltýnkovi přibyla i manželka Andreje Babiše a jeho rodinní příslušníci, takže to ukazuje, kam se trestní stíhání ubírá.

Lidovky.cz: Narážíte na to, že trestní stíhání postupně vyšumí?
No tak z jedenácti lidí zbyli dva. To prostě o něčem svědčí.

Lidovky.cz: Vyšetřování se vleče řadu let. Myslíte si, že když bude dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch kauzu znovu prošetřovat, tak přijde na něco nového?
Popravdě řečeno ani nevím, co se po celých těch letech bude znovu vyšetřovat. Já myslím, že to bude obtížné. Pan Šaroch může rozhodnout úplně stejně, jako rozhodl posledně. I po doplnění.

Lidovky.cz: Dozorující státní zástupce nemá k novému rozhodnutí ve věci žádnou lhůtu. Kdy si myslíte, že se vyjádří?
Podle mě na Šarocha budou apelovat, aby nové rozhodnutí provedl co nejrychleji. Nicméně nejvyšší státní zástupce nemá právo udělovat nějaké lhůty. Osobně si myslím, že to bude v řádu měsíců.

Čapí hnízdo.

Čapí hnízdo.

Čapí hnízdo.

Čapí hnízdo.

Lidovky.cz: Kdyby prezident Miloš Zeman udělil premiérovi Babišovi abolici, co by to znamenalo pro řízení? (během odpoledne se k celé věci vyjádřil premiér Babiš, že s prezidentem hovořil a požádal jej, aby abolici nenavrhoval - pozn. redakce)
Prezident Zeman má plné právo udělit abolici. To je stejné právo jako měl teď nejvyšší státní zástupce, který zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše. Prezident není limitován. Z právního hlediska nemá žádné omezení, takže prezident může rozhodnout tak, jak uzná za vhodné. Jeho rozhodnutí by musel podepsat nějaký člen vlády, patrně ministr spravedlnosti, protože pochybuji, že Babiš sám sobě podepíše souhlas se zastavením trestního stíhání.

Lidovky.cz: Musí podle vás policie žádat znovu sněmovnu, aby poslanci vydali premiéra Babiše k trestnímu stíhání?
Já si myslím, že ne. Podívejte se, státní zástupce Zeman rozhodl ve vztahu k jednomu trestnímu stíhání. Podle mě žádné nové žádání ze strany policie nepřijde, to je blbost.

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Prostituce, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Prostituce, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Prostituce, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.