Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Momenty 'nudného' kongresu: Langer neuspěl, osud vlády ODS nerozsekla

Petr Nečas na kongresu ODS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas na kongresu ODS | foto: ČTK

BRNO Novopečený předseda ODS Petr Nečas ujišťoval, že víkendový kongres nebude žádná "nuda v Brně". Opak byl však pravdou. Mnozí komentátoři se shodli, že tak nudný kongres strany dlouho nezažili.

Z řady nezáživných řečníků se povedlo vystoupit snad jen nezvykle emotivnímu Petru Nečasovi, údernému Mirku Topolánkovi, klasicky důvtipnému Jaroslavu Kuberovi a snad i vůdcovsky laděnému Martinu Kubovi, kterého delegáti zvolili 1. místopředsedou strany.

Z kongresu ODS vzešlo nové vedení strany, ale nepodařilo se mu vyřešit věc nejdůležitější - usmířit rebelující skupinu poslanců. Ani Petr Tluchoř, ani například Ivan Fuksa nedeklarovali, že při úterním hlasování ve sněmovně podpoří vládní daňový balíček. Právě ten byl a je předmětem sporu. A vzhledem k tomu, že ho Nečas chce spojit s hlasováním o důvěře, může být příčinou pádu vlády.

Tento neúspěch je černou tečkou celého kongresu. Pro ty, kdo dvoudenní maraton na brněnském výstavišti nesledovali, vybral server Lidovky.cz šest nejzajímavějších momentů.

1. Nečas vyhrál, v číslech však výrazně oslabil

Premiér Nečas splnil svou povinnost a uhájil post předsedy strany v souboji s "rebelem" Ivanem Fuksou. Získal však "pouze" 351 hlasů, tedy 59 procent. Na volebním kongresu před dvěma lety bylo jeho vítězství mnohem výraznější. Hlasovalo pro něj tehdy 538 delegátů, což představovalo 87 procent hlasů přítomných. 

ČTĚTE VÍCE:

2. Fuksovo za pět minut 12

Ještě v sobotu večer to vypadalo, že Nečas nebude mít při volbě předsedy žádného soupeře. Přesně ve 23:02 však kandidaturu oznámil Ivan Fuksa. "Rozhodl jsem se tu hozenou rukavici, která se tu na kongresu neustále zmiňovala, zvednout," zdůvodnil své rozhodnutí. Přes noc si však rebelující poslanec dostatečnou podporu vyjednat nezvládl. V souboji s Nečasem v neděli prohrál a později už ani nechtěl kandidovat na post místopředsedy.

ČTĚTE VÍCE:

3. Topolánek zkritizoval, poradil a odjel na Fed Cup

Bývalý šéf strany Mirek Topolánek byl vedle Nečase jediný, kdo svým projevem přiměl všechny delegáty sedět na svém místě a naslouchat. Nešetřil kritikou a nešetřil ani skepsí nad budoucností strany. Podle něj členům ODS chybí odvaha, pud sebezáchovy a podléhají hysterii, aby zvolili správné řešení pro záchranu strany, které nazval "krev, slzy a pot aneb koza dojí krev". Na kongresu se po svém vystoupení dlouho nezdržel a odjel do Prahy sledovat české tenistky.

ČTĚTE VÍCE:

4. Pospíšil suverénně uhájil post místopředsedy

"Je to minulost," řekl šéf plzeňské ODS Jiří Pospíšil o svém sporu s premiérem, který ho před pár měsíci odvolal z funkce ministra spravedlnosti. Kongres ho znovuzvolil do Nečasova týmu, přičemž funkci místopředsedy získal největším počtem hlasů: 454 delegátů mu vyjádřilo důvěru. To je o více než sto hlasů více, než kolik získal Nečas při volbě předsedy.

ČTĚTE VÍCE:

5. Langerův pokus o návrat

Na brněnském kongresu Ivan Langer - při volbách v roce 2010 vykroužkovaný - ani neměl být. Jeho mateřská olomoucká ODS ho totiž nezvolila delegátem. Nakonec ale na kongres bývalý ministr vnitra proklouzl v roli náhradníka. Mohl si tak při svém proslovu na chvíli připomenout dávné doby, kdy byl ještě označován za "korunního prince" strany. Jeho řeč ale ve výsledku nebyla žádným překvapením. A slavný návrat do širšího vedení strany se Langerovi nepovedl. Delegáti kongresu jej do vedení strany nepustili, stejně jako stranické rebely Tluchoře či Šnajdra.

ČTĚTE VÍCE:

6. Vondrova (re)kapitulace

Ve funkci místopředsedy ODS strávil Alexandr Vondra jen dva roky a už se rozhodl znovu nekandidovat. Důvod? Ve své řeči zabrousil do nedávné minulosti k údajně předražené zakázce z doby předsednictví EU. "Mé spojení s kauzou Promopro považuji za umělé a cítím se nevinen," prohlásil Vondra. Vzápětí ale připustil, že zatěžuje nejen jeho, ale celou ODS, proto už do vedení strany nechce.

KONGRES ODS JSME PRO VÁS CELÝ VÍKEND SLEDOVALI ON-LINE. PŘEČTĚTE SI REPORTÁŽ PLNOU INFORMACÍ I ZAJÍMAVÝCH POSTŘEHŮ ZE ZÁKULISÍ BRNĚNSKÉHO KONGRESU:

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...