26. září 2016 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Někdo má Boha, já Ústavní soud, říká muž, který byl neoprávněně skoro rok ve vězení

Vít Hassan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vít Hassan. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Strávil neoprávněně téměř rok ve vězení. Teď zvažuje, že bude žádat odškodnění. Osmatřicetiletý Vít Hassan sice má násilnickou trestní minulost, ale naposledy se stal obětí české justice. Letos v červenci, po jedenácti měsících strávených ve věznici s dozorem, nastal v jeho případě nečekaný zvrat – ocitl se na svobodě.

Ústavní soudci totiž vyslyšeli stížnost jeho advokáta Michala Mazla. Hassanův obhájce měl pochybnosti o věrohodnosti svědectví policistů a revizorů, kteří v kauze, v níž šlo o křivé obvinění, proti Hassanovi vypovídali. Upozorňoval také, že byla porušena zásada in dubio pro reo, tedy že soud má v pochybnostech rozhodnout ve prospěch obviněného.

„V demokratickém právním státě, v němž jsou si všichni lidé rovni, v žádném případě nelze bez dalšího přikládat větší váhu výpovědím policistů jako vykonavatelů veřejné moci oproti výpovědím jednotlivců, vůči nimž je veřejná moc vykonávaná. To platí zejména v případě jejich konfliktu,“ okomentovala verdikt Miroslava Sedláčková, mluvčí Ústavního soudu.

Přišel o zakázku i kamarády

Po státu bude Hassan asi žádat odškodné. „Bylo mi ublíženo. Loni jsem dostal velmi dobře honorovanou nabídku fotit uprchlíky ve Francii a Itálii. Kvůli vězení jsem o ni přišel. Narušilo mi to vztahy i s kamarády. Rozhodně přemýšlím o odškodnění,“ vypočítává důsledky svého pobytu za mřížemi.

Vít Hassan.
Vít Hassan.

Ze statistik ministerstva spravedlnosti, které se LN podařilo získat, vyplývá, že jen loni musel úřad za nezákonné stíhání vyplatit odškodné téměř 50 milionů korun v 781 případech.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky