Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Někdo nám chce ukázat, kdo je tady pánem, říká starosta Bydžova

Nový Bydžov. Starosta Pavel Louda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový Bydžov. Starosta Pavel Louda. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

NOVÝ BYDŽOV V Novém Bydžově to vře. Podle starosty města Pavla Loudy (ODS) místní Romové tyranizují občany města. Napadají je a okrádají.

Napětí vygradovalo loni na podzim po znásilnění mladé ženy. Starosta pak zveřejnil tvrdé prohlášení, v němž napsal, že "cikáni otravujou, kradou a znásilňují. Strážníci se poté vrhli na místní herny a ti, kdo měli nárok na sociální podporu a utápěli ji v automatech, o přídavky přišli. Město si teď najalo dokonce bezpečnostní agenturu a starosta se obrátil pro pomoc i na ministra vnitra Radka Johna (VV).

LN Změnila se nějak situace ve městě po vašem loňském prohlášení?
Tohle nebudu komentovat, nechci zase někoho podněcovat k dalším akcím. Snažil jsem se na konci roku nevyvolávat emoce a někoho k něčemu podněcovat. Nicméně hned při silvestrovské oslavě došlo k přepadení jednoho hocha, který se vracel z oslav. Dostal přes nos a musel se nechat ošetřit. Druhá věc se stala hned v neděli, kdy šli dva hoši na hokej a v pět hodin odpoledne je zatáhla skupinka do parku, tak jim sebrala telefony a peníze. A další věc se stala ve středu nebo ve čtvrtek, kdy doprovázel student gymnázia svou sestru do základní školy. A v centru města ho chytli a chtěli po něm totéž.

LN Útočili tedy Romové?
Já už tohle říkat nebudu, to si musíte zjistit na policii. Podle svědeckých výpovědí to vypadá, že to tak je. Nevím, jestli to měla být provokace, nebo jestli je to náhoda. Spíš se přikláním k tomu, že nám chce někdo ukázat, kdo je tady pánem.

LN Nebojíte se trestního stíhání vzhledem k tomu, jak ostrá slova používáte?
Bojím. Samozřejmě, že se bojím. To se dá očekávat. Zatím jsem ale žádnou takovou obálku neobdržel, možná že mě doma dnes něco čeká.

Čtěte také


LN Jak reagoval ministr vnitra John na vaši poslední výzvu?
Zatím na to nereagoval, to je ještě brzy. Poslal jsem mu to ve čtvrtek. Dopis je v podstatě totožný s tím, který visí na internetu. Použil jsem tam tvrdá slova. Na činnost policie si ale moc stěžovat nemůžu, protože tu máme osmdesátiprocentní objasněnost případů. Tady je chyba systémová. Policistům dva nebo tři roky snižují stavy a nemění se legislativa, takže se z nich stávají totální 'papíráci' a nemůžou v podstatě vyjít ven na ulici. To je smyslem mého upozornění. Prostý občan by rád viděl státní policii mimo jiné i u preventivní činnosti, což jsou pochůzková činnost a mobilní hlídky.

LN Město si objednalo na pomoc bezpečnostní agenturu? Kolik za to zaplatí?
Objednal jsem bezpečnostní agenturu, která nastoupí v pátek v šest večer. Sloužit bude čtyři víkendy, pokud s nimi bude dobrá spolupráce a spokojenost. Jedná se o bezpečnostní agenturu, která se zaobírá i střežením majetku města. Bydžov za ten jeden víkend zaplatí 16 800 korun. Hlídka je tříčlenná, mají k dispozici vlastní vozidlo a na požádání jsou schopní dodat i služebního psa. Vedle toho jsme se domluvili s Policií České republiky, že opět zesílíme svoje úsilí. Zřídili jsme linku důvěry jak e-mailovou, tak telefonickou, tam můžou obyvatelé dávat své podněty a upozornění.

Romská ghetta v Novém Bydžově nejsou, ale některá zákoutí je připomínají.

LN Už občané linku využili?
Na lince už jsou nějaké podněty. Nechci to víc rozebírat, ale jsou to věci, ve kterých se lidé spíše vracejí do minulosti, že mají stejnou zkušenost, ale neměli odvahu to nahlásit.

LN Protože se bojí msty?
Určitě to tam hraje roli.

LN Jak funguje opatření vůči hráčům na výherních automatech?
Kontroly tam probíhají průběžně. Podle toho, jaké mám informace, se tam další odhalení lidí, kteří tam házejí peníze a mají nárok na dávky, neobjevilo.

LN Neodjeli ale hráči za automaty do jiných měst? 
Objevily se informace, že se z nich stali gamblerští turisti. Proto jsme stejnou kontrolu udělali i například s městem Chlumec nad Cidlinou.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...