Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Boj o bistro. Někdo po nás chtěl peníze, tvrdí majitel. Praha 1 úplatek odmítá

Česko

  6:06
PRAHA - Podnikatel Hung Le vlastní nyní už vyhlášené bistro poblíž pražského náměstí Republiky. Když ho loni v červenci rozjížděl, dostal deset dnů po otevření od Prahy 1 překvapivě výpověď z nájmu. Krátce na to ho pak navštívil neznámý člověk, který mu za „finanční úplatu“ nabídl, že z bistra odejít nemusí.

Hung Le, majitel vietnamského bistra banh-mi-ba, což v překladu znamená Tři bagety. foto:  Michal Šula, MAFRA

Vietnamské bistro banh-mi-ba sídlí v Rybné ulici v Praze.

„Rodiče se poznali tady v Česku. Tatínek chodil na učiliště a poté se stal tlumočníkem. Seznámil se s maminkou, se kterou se poté vzali a když otěhotněla, odjeli zpátky do Vietnamu,“ začíná své vyprávění devětadvacetiletý podnikatel Hung Le. Necelý rok je majitelem vietnamského bistra Banh-mi-ba v Praze, které má po více než půl roce mezi místními dobré jméno.

Jenže krátce poté, co podnik v Rybné ulici otevřel, obdržel od vlastníka prostoru, tedy Městské části Praha 1, výpověď z nájmu bez uvedení důvodu. HungLe navíc tvrdí, že poté za ním přišel neznámý člověk s podivnou nabídkou - zařídí prý, aby bistro nemusel opouštět.

„Přišel s tím, že to jde udělat ‚jinak‘. Pokud prý podáme přihlášku do nového výběrového řízení, může za finanční úplatu zajistit, že prostory vyhrajeme. To jsme ale ihned odmítli,“ popsal podnikatel. Další detaily nechtěl rozebírat, protože případem se zabývá policie. Jeho příběh má hlavní trhlinu: dotyčný muž se nepředstavil, takže neví, o koho jde.

Radní pro bytovou politiku na Praze 1 Tomáš Macháček (TOP 09).

Nekomunikovali, nepřebírali poštu

První městská část odmítá, že by se jednalo o někoho z jejího úřadu. „Z naší strany v žádném případě neproběhla žádná nabídka. Pokud se opravdu někdo snažil o získání finančních prostředků, pak se jednalo o podvod a nájemce se měl neprodleně obrátit na policii, k čemuž jsem jej také prostřednictvím jejich advokáta vyzval,“ uvedl pro server Lidovky.cz radní pro bytovou politiku Tomáš Macháček (TOP 09). Také sama radnice prý zváží, zdali ve věci podá trestní oznámení.

Podle Macháčka je ovšem celý příběh mnohem složitější. Majitel bistra Banh-mi-ba prý odkoupil společnost, která měla nájemní smlouvu na provozování prostor v Rybné ulici. A místo snack baru na italskou kuchyni, na který byla dohoda ujednána, si prý otevřel vietnamské bistro. To vše prý bez vědomí radnice.

Vietnamské bistro banh-mi-ba, což v překladu znamená Tři bagety.
Vietnamské bistro banh-mi-ba sídlí v Rybné ulici v Praze.

„Pronajímatel si hlídá, kdo je osobou ovládající danou společnost. U této konkrétní nájemní smlouvy není souhlas pronajímatele předem vyžadován, ale u novějších typů smluv je již převod vlastnických práv omezen. Nejedná se tedy o porušení smlouvy, ale absolutní nekomunikace vypovídá o serióznosti provozovatelů bistra,“ uvedl k tomu radní Macháček.

Závazné stanovisko

  • Radnice Prahy 1 majiteli bistra mimo jiné také vytýká, že bez jejího souhlasu provedl v nebytových prostorech úpravy, ke kterým neměl povolení.
  • Ze stanoviska odboru památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy, které má server Lidovky.cz k dispozici, nicméně vyplývá, že metropole s úpravami souhlasila.
  • „Odbor památkové péče vydal s datem 7. července 2015 závazné stanovisko ke stavebním úpravám prostoru souvisejících s adaptací těchto prostor pro provoz bageterie a instalací reklamního označení. Toto stanovisko bylo kladné s podmínkami, které se týkaly typu nátěru výplňových prvků (vstupních dveří, výkladců a stahovacích mříží) a reklamního značení. Bylo vydáno jako stanovisko dotčeného orgánu pro řízení vedené stavebním úřadem MČ Praha 1, celé stavební řízení a další věci jsou tedy věcí stavebního úřadu Prahy 1,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí magistrátu Vít Hotman.
  • Na dokumentu s názvem „Závazné stanovisko“ je navíc razítko první městské části, která dokument převzala. Ta ale tvrdí, že o ničem takovém neví. „O žádném stanovisku magistrátu nevíme. Žádné stanovisko Praha 1 jakožto pronajímatel neobdržela,“ dodal radní Macháček.

Ačkoli majitel Banh-mi-ba přiznává, že zpočátku byla kvůli nedojednané doručovací adrese chyba i na jeho straně, neboť poštu od Městské části Prahy 1 nepřebíral a vracela se zpátky, k výpovědi z nájmu prý úředníci neměli jediný důvod. V ruce přitom drží závazné stanovisko památkářů z magistrátu hlavního města, z něhož vyplývá, že úřad o úpravách v podniku věděl (viz BOX Závazné stanovisko).

„Představte si, že podnikáte, vše děláte dobře, vybudujete si jméno, klientelu a prestiž. Poté vás ale vyhodí bez jakéhokoliv důvodu a na místě nechají otevřít stejný podnik, jako je ten váš. Je to trochu zvláštní shoda náhod,“ zlobí se po sedmi měsících, co bistro funguje. Praha 1 totiž už prostory slíbila novému nájemci, který vyhrál výběrové řízení a garantuje radnici roční nájmem 660 tisíc korun. A účel nového pronájmu: prodejna pokrmů vietnamské kuchyně, plněných baget či teplých a studených nápojů. „Nájemce užívá nebytový prostor bez právního důvodu. V nejbližší době bude vyzván k vyklizení a předání pronajímateli,“ nastínil možný konec sporu radní Macháček.

Proti radnici stojí kromě Hung Lea i lidé, kteří podepsali petici na podporu současného majitele. Aktuálně má více než 1 180 podpisů.

Pohlednice z Česka

  • „Jako malý jsem se pořád díval na pohlednice, které si rodiče přivezli z Česka. Ptal jsem se, kde to je. Tatínek mi říkal, že je to úžasná země, ale že je hrozně daleko,“ vypráví Hung Le.
  • Nakonec se s bratrem přece jen do Česka vydali, a to na vysokou školu. Jeho starší sourozenec vystudoval práva na Masarykově univerzitě, Le zase podnikatelskou fakultu VUT v Brně.
  • Nejprve pracoval pro Makro Cash&Carry, nakonec se ale rozhodl, že začne podnikat a otevře si vietnamské bistro.
  • Ke kuchyni měl prý vždy blízko. Jeho děda pracoval pro vietnamské ministerstvo kultury a jeho náplň práce byla snová: cestovat po zemi a sepisovat tradiční regionální recepty. Tak se prý Hung Le dostal ke gastronomii.
Autor: