Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Někdo to na tebe narafičil, ty osle!

Román Gaius je osel ukazuje, že Henry Winterfeld psal už před půlstoletím lepší historické detektivky pro děti než většina dnešních autorů. Gaia a jeho partu nečekané prázdniny vůbec netěší. V Římě se totiž chystá cosi nekalého a zdá se, že je do toho někdo z dospělých chce namočit.

Všechno přitom začalo docela nevinně, třemi slovy, která Rufus načmáral na psací tabulku a pověsil při vyučování na zeď, aby si celá třída přečetla, že Gaius je osel. Jenže jedna věc je dobírat si spolužáka pro oživení nudné hodiny řečtiny, a něco docela jiného v noci znesvětit stejným nápisem Minervin chrám. A právě z toho Rufa obvinili, neboť mají důkaz, že písmo je nepochybně jeho. Ale nejen to.

Ve stejnou dobu někdo přepadl a svázal jejich učitele Xantha a prohledal jeho byt. Co neznámý zloděj hledal? Našel to? Nesouvisí náhodou tento útok s Rufovým křivým obviněním? A tak se šestice kluků z patricijských rodin pustí do dobrodružného pátrání. Během pár dní, než se učitel uzdraví, musí vniknout do několika domů, obelstít řadu vážených občanů, a hlavně co nejrychleji zjistit, oč tu běží. Soud s Rufem totiž proběhne co nevidět, a když ho odsoudí, useknou mu obě ruce.

Gaius a detektivové Německý spisovatel a hudebník Henry Winterfeld (1901-1990) napsal svůj napínavý antický příběh o dětech a pro děti až v americkém exilu, v roce 1953. Předběhl tak o mnoho desetiletí nynější módní vlnu historických detektivek, na níž se například veze také Caroline Lawrenceová, známá i u nás cyklem novel o malých pátračích ze starověké Ostie.

Při srovnání obou autorů ovšem nepochybně vítězí Winterfeld - nejen proto, že umí daleko lépe psát a přísně ctí zákony klasické detektivky. Vyhýbá se očekávatelným klišé, nementoruje a ve výstavbě příběhu i v charakterizaci postav umně rozvíjí nejlepší tradici evropské literatury pro děti první poloviny 20. století, kästnerovskou, lindgrenovskou či molnárovskou. Stejně jako Emil Tischbein, Kalle Blomkvist a jejich kamarádi nebo chlapci z Pavelské ulice i dvanáctiletý Gaius a jeho spolužáci drží spolu a pomáhají si, protože vědí, že když se navzájem podrazí, nedosáhnou ničeho. A v románu Gaius je osel musí vyzrát na pořádně silného protivníka - nejsou to jen „obyčejní“ dospělí, ale dospělí zločinci!

Henry Winterfeld napsal o Gaiovi, Rufovi, Muciovi, Publiovi, Juliovi, Flaviovi a Antoniovi ještě dva romány, Gaiovi svítá (1969) a Gaius v bryndě (1976). Doufejme, že i ty si brzo přečteme česky.

HODNOCENÍ LN *****

Henry Winterfeld: Gaius je osel

Přeložila Hana Linhartová Ilustroval Vladimír Wagner Epocha, Praha 2007, 178 stran

Henry Winterfeld předběhl o mnoho desetiletí nynější módní vlnu historických detektivek

Autor: