11. června 2018 12:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Někdo urazil rudou hvězdu na hradčanském pomníčku. ‚Fašistické svině,‘ hřímá Ovčáček

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 406Diskuse
Jiří Ovčáček čistí Rudou hvězdu na pomníčku Rudé armády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Ovčáček čistí Rudou hvězdu na pomníčku Rudé armády. | foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

PRAHA Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček v pondělí krátce po poledni avizoval podání trestního oznámení kvůli poničení památníčku Rudé armády na Hradčanech. Jde o stejný pomníček, který hradní mluvčí minulý týden čistil. Rudou hvězdu totiž někdo nasprejoval narůžovo.

„Fašistické svině, které jsou v české společnosti čím dál hlasitější - za mlčení většiny politiků - definitivně zničily pomníček osvoboditelů před Pražským hradem, který jsem nedávno pomáhal čistit. Nahlásili jsme okamžitě Policii ČR,“ napsal Ovčáček na sociální síti Twitter poté, co ho server Lidovky.cz požádal o reakci na poškození pomníčku.

11.června 2018 v 12:18, příspěvek archivován: 11.června 2018 v 12:41

Fašistické svině, které jsou v české společnosti čím dál hlasitější - za mlčení většiny politiků - definitivně zničily pomníček osvoboditelů před Pražským hradem, který jsem nedávno pomáhal čistit. Nahlásili jsme okamžitě Policii ČR. https://t.co/TsVPQVL3b5

Na pomníku někdo urazil rudou hvězdu, jež spočívala na jeho vrcholu. Památníček stojí v ulici Mariánské hradby, která sice není součástí Pražského hradu, ale náleží na Hradčany.

S pomníčkem měl Ovčáček co do činění už minulý týden. Neznámý vandal ho přemaloval narůžovo, mluvčí se ho tak jal sám vyčistit. Nechal se u toho i vyfotografovat. Také tehdy sáhl po drsném výrazivu. 

„Nějaký dobytek zneuctil pomníček osvoboditelů naší vlasti před Pražským hradem. Emanuel Moravec se radostně směje v pekle,“ uvedl. Vyčištění pomníčku prý považoval za svou občanskou povinnost. Nejprve přidal na svůj twitterový profil fotografii posprejovaného památníčku, později přidal snímek, na němž se snaží hvězdu uvést do původního stavu.

05.června 2018 v 17:44, příspěvek archivován: 11.června 2018 v 12:42

Před Pražským hradem. Považoval jsem za svoji občanskou povinnost pomoci při čištění zneuctěného pomníku osvoboditelů naší vlasti! https://t.co/aOM4qtVzCY

V České republice někteří lidé kriticky vnímají počínání Rudé armády v roce 1945 při osvobozování tehdejšího Československa. Sověti na něm sice mají nepopiratelný podíl, současně však armádu provázely jednotky tajné služby NKVD, které tisíce obyvatel odvlekly do gulagů v Sovětském svazu.

Řada sovětských vojáků se pak chovala vůči Čechoslovákům násilně, na jejich excesy si tehdy oficiálně stěžoval i státní tajemník na ministerstvu zahraničí Vladimír Clementis. V této souvislosti například opakovaně dochází k posprejování pomníku maršála Ivana Koněva v Praze 6, proti čemuž se opakovaně vymezovala ruská ambsáda.

jhoJan Horák
  • 406Diskuse
Najdete na Lidovky.cz