Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

FOTO: Nejdříve oslavy Svátku práce, pak Volného protest. Policie i tak hodnotí první máj jako klidný

Nezařazený poslanec Lubomír Volný v sobotu na Střeleckém ostrově uspořádal akci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezařazený poslanec Lubomír Volný v sobotu na Střeleckém ostrově uspořádal akci... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Sobotní oslavy 1. máje, které se druhý rok po sobě konaly v době epidemie koronaviru, byly komorní a klidné. Několik stovek lidí se na několika místech Prahy či v Brně zúčastnilo demonstrací proti vládním restrikcím. Řadu tradičních akcí politických stran organizátoři kvůli restrikcím předem zrušili. Sobotní svátek, které je pro některé svátkem práce a pro jiné oslavou lásky, si tak lidé připomněli jen se svými blízkými či na sociálních sítích.

Zhruba 250 lidí se účastnilo sobotního protestu organizovaného blokem nezařazeného poslance Lubomíra Volného na Střeleckém ostrově v Praze. Většina účastníků neměla po většinu akce nasazenou ochranu dýchacích cest, policisté je krátce po ohlášeném začátku na tuto povinnost upozorňovali a některé z nich legitimovali. Podobně to vypadalo odpoledne na Letné, kde se na dva protesty proti vládním protikoronavirovým opatřením sešlo odpoledne několik stovek lidí.

Policisté v sobotu nemuseli zasahovat na žádné z více než desítky demonstrací pořádaných v Praze. Protesty se obešly bez konfliktů, policie nemusela nikoho zadržet. Některé z účastníků i svolavatelů však nahlásila správním orgánům kvůli nedodržování vládních protikoronavirových opatření, zejména pak nenošení respirátorů či roušek. V sobotu to po 17:00 řekl mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

„Byl to jeden z nejklidnějších 1. májů za poslední roky,“ uvedl Daněk. Na akce podle něj dohlížely v hlavním městě tři stovky policistů.

Na demonstrace na Střeleckém ostrově a na Letné dorazila většina účastníků bez zakrytých dýchacích cest. Policisté je upozorňovali na to, že porušují protiepidemická opatření a vyzývali je k nápravě.

Někteří lidé upozornění policie respektovali, jiní ne. „Osoby, které to nerespektovaly, všechny oznámíme správnímu orgánu, kdy jim hrozí několikatisícová pokuta. Budeme oznamovat i svolavatele akce, který také nedodržel pravidla stanovená shromažďovacím zákonem v souvislosti s protiepidemickými opatřeními,“ uvedl mluvčí.

Nezařazený poslanec Lubomír Volný v sobotu na Střeleckém ostrově uspořádal akci...
Nezařazený poslanec Lubomír Volný v sobotu na Střeleckém ostrově uspořádal akci...

Počty účastníků na jednotlivých protestech se podle Daňka pohybovaly v nízkých stovkách. Počet účastníků, kteří budou čelit správnímu řízení, pak bude znát policie až počátkem příštího týdne.

Akce na Střeleckém ostrově začala asi o hodinu později proti plánovanému začátku v 10:00 kvůli zpoždění Volného. Při příchodu poslance účastníci protestu tleskali. Řada z nich držela české vlajky.

Protestu přihlížely desítky policistů i členové antikonfliktního týmu. Během Volného projevu, ve kterém se mimo jiné vyjadřoval proti povinnosti nošení roušek, policisté spustili výzvu účastníkům k dodržování protikoronavirových opatření.

Volný poté vyzval lidi k chůzi po prostranství Střeleckého ostrova, což nazýval sportovní aktivitou, a pokračoval v projevu.

Mluvčí pražské policie Jan Daněk ČTK zhruba ve 12:15 řekl, že policie dosud nezaznamenala větší problémy a nemusela nikoho omezit na osobní svobodě. „Nicméně jsme zaznamenali problémy s dodržováním vládních opatření, kdy někteří lidé nemají zakryté dýchací cesty,“ poznamenal.

Převážně bez roušek dorazili také účastníci odpolední demonstrace, kterou na Letné krátce po 13:00 zahájil opět Volný. Policisté je upozorňovali na porušování opatření. Na demonstraci jich dohlížely desítky.

Na akci dorazily zhruba dvě stovky lidí. Protestující si přinesli české vlajky a většinou provolávali protivládní hesla. Na demonstraci vystoupil mimo jiné i advokát Norbert Naxera, který kvůli vládním nařízením podal již několik žalob.

Ve 14:30 zahájilo protest na Letné také Občanské hnutí. Lidé demonstrovali především proti rouškám a testování ve školách. Mezi demonstranty přišla i skupina s vlajkou Dělnické strany sociální spravedlnosti. Později se k nim připojili i někteří z účastníků prvního protestu. Dohromady jich odpoledne na Letenskou pláň dorazilo několik set.

Podle opatření ministerstva zdravotnictví platí, že se mohou účastníci shromažďovat ve skupinách po nejvýše 20 lidech, a to při zachování rozestupů mezi skupinami alespoň dva metry. Zároveň každý účastník musí mít ochranu dýchacích cest.

Pro veřejná shromáždění platí pouze povinnost jejich ohlášení. Jelikož shromažďovací právo vyplývá ze základní listiny práv a svobod a ústavy, město je může zakázat pouze v ojedinělých případech, například pokud ohlášený účel shromáždění podněcuje k násilí nebo jinak porušuje zákon.

Ráno se na Střeleckém ostrově sešli komunisté

Komunisté se sešli v menším počtu kvůli koronavirové epidemii, nepořádají ani své tradiční prvomájové akce. Předseda strany Vojtěch Filip doporučil okresům, aby organizovaly oslavy Svátku práce akcemi typu promenádních koncertů, kolem kterých budou lidé jen procházet a komunisté jim budou moci rozdávat propagační materiály.Zhruba tři desítky komunistů si v sobotu ráno na Střeleckém ostrově v Praze připomněly Svátek práce. U pamětní desky odkazující na první dělnickou oslavu prvního máje z roku 1890 krátce promluvili předsedkyně pražské KSČM Marta Semelová nebo první místopředseda strany Petr Šimůnek.

„Covid jde a neptá se. Musíme respektovat základní pravidla, byť už se to začíná rozvolňovat, takže i dnes to bylo poněkud lepší než před rokem, ale to není hlavní problém. Připomenout si Svátek práce, který je  globální, protože problémy práce jsou globální, je na místě,“ řekl novinářům poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Na závěr zhruba půlhodinového shromáždění komunisté zazpívali Internacionálu.

Na akci dorazilo také několik odpůrců, kteří drželi americkou vlajku a transparenty jako „KSČ čisté zlo“ nebo „Totalitu už nikdy!“ Protest byl poklidný.

Příznivci KSČM se sešli i v Brně

V Brně na Moravském náměstí komunistí mimo jiné vyzvali lidi, aby na podzim ve volbách do Parlamentu dali hlas levici. Podle odhadu jich na místě bylo kolem stovky. Na akci nedorazili žádní odpůrci.

Komunisté nepořádají své tradiční prvomájové akce. Předseda strany Vojtěch Filip doporučil okresům, aby organizovaly oslavy Svátku práce akcemi typu promenádních koncertů, kolem kterých budou lidé jen procházet a komunisté jim budou moci rozdávat propagační materiály.

Komunisté na Moravském náměstí v projevech mimo jiné vyzvali k pospolitosti. Upozornili na podle nich ubývající sociální vymoženosti a vyzvali lidi, aby na podzim přišli volit a dali hlas levici. „Snad se nám blýská na lepší časy. Doufám, že už bude líp. A věřím, že po podzimu nám bude ještě líp,“ řekl předseda brněnské KSČM Martin Říha. Proslovy trvaly dohromady asi půl hodiny. Na místě byl dětem k dispozici i menší skákací hrad, který ale v tu dobu zůstal nevyužitý, žádné děti na místě nebyly.

Na závěr oficiálního programu zazněla Internacionála, poté i česká hymna.

Pandemie z Evropy mizí. Potíže ale teprve přijdou, varuje analýza

Analýza MMF uvádí, že vždy po velkých epidemiích následovaly sociální nepokoje.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední měsíce to vypadalo, jako by pandemie v Evropě překryla ostatní problémy. Utichly sociální protesty, jako byla...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou přebírali nový vozík pro herce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...