1. července 2015 16:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obžalovaní v kauze metanol se odvolali i proti mírnějším trestům

21. května padl rozsudek nad obžalovanými v metanolové kauze. Dva hlavní aktéři... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 21. května padl rozsudek nad obžalovanými v metanolové kauze. Dva hlavní aktéři... | foto: MAFRA - Zdeněk Němec

ZLÍN Proti rozsudkům, které padly v metanolové kauze, se odvolali jak někteří obžalovaní, tak státní zástupci. Odvolání se týká zlínské (tedy hlavní) větve kauzy i té ostravské. Tresty uložil zlínský krajský soud na jaře. Případ tak znovu posoudí olomoucký vrchní soud.

Ve věci je již několik trestů pravomocných v čele s doživotními tresty pro dva míchače otrávené směsi, která zabila pět desítek lidí.

V květnu zlínský soud uložil sedmi lidem z hlavní větve kauzy za ohrožování zdraví závadnými potravinami 5,5 až devět let. Tresty jim tak oproti rozsudku z minulého roku výrazně snížil. 

V květnu 2014 jim za obecné ohrožení ukládal tresty od osmi do 21 let, obvinění se ale odvolali a případ pak přistál u olomouckého vrchního soudu. Ten rozsudek zrušil a věc vrátil do Zlína. Krajský soud měl znovu právní kvalifikaci i tresty zvážit a nakonec obojí zmírnil. 

Tresty 5,5 roku přijali prodejce nelegálního alkoholu ze Zlína Aleš Svoboda i Robert Sedlařík, majitel firmy Verdana, která byla výhradním distributorem Likérky Drak.

5 ze 7 proti trestu

Metanolová kauza

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. 

Hlavním míchačům směsi Tomáši Křepelovi a Rudolfu Fianovi vrchní soud potvrdil pravomocně za obecné ohrožení doživotní trest, patnáctiletý trest přijal hlavní distributor otrávené směsi Jiří Vacula.

Odvolání podali Alexander Jordán (dostal osm let) a Martin Cekota (osm let a jeden měsíc), kteří podle obžaloby zajistili dodávku a prodej alkoholu ve Zlíně. Ostatních pět mužů se podle mluvčí krajského soudu Lenky Smutné Polachové odvolalo. Martin Jirout z Trutnovska nesouhlasí s devítiletým trestem za distribuci otráveného alkoholu na Jičínsko a Ostravsko. Proti němu se odvolal i státní zástupce, který pro Jirouta žádal více než 11 let. 

S tresty 8,5 roku se nesmířili jednatel firmy Vapa Drink Viktor Koláček z Týna nad Bečvou, jenž údajně převzal 2000 litrů směsi, z níž vyrobil závadný alkohol, ani podnikatel z Bystřice pod Hostýnem Libor Vanderka, který podle obžaloby dodal otrávené lihoviny do Čech, kde po jejich vypití zemřeli dva lidé. Obhajoba u zlínského soudu žádala mírnější tresty, advokáti Jordána a Cekoty dokonce zproštění obžaloby.

Ostravská větev

Odvolání podalo i šest ze sedmi mužů takzvané ostravské části kauzy metanol. Zde je pravomocný pouze zprošťující verdikt nad Miroslavem Klöselem, který se podle obžaloby podílel na dodávkách otrávené směsi do Havířova. Odvolání ale podal jeho bratr Michal, jenž podle státního zástupce dodávku 2300 litrů od Jirouta zprostředkoval. Ve Zlíně dostal sedm let.

S trestem nesouhlasí ani distributoři a prodejci alkoholu Martin Posládek (8,5 roku), Martin Svoboda (sedm let), Václav Zlámal (5,5 roku), Petr Čagan (7,5 roku) a Bohumil Malátek (sedm let). Státní zástupce se odvolal v případech Michala Klösela (žádal osm let a devět měsíců), Posládka (žádal 10,5 roku), Svobody (žádal osm let a tři měsíce), Zlámala (žádal 6,5 roku) a Malátka (žádal osm let).

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TESTER DISPEČERSKÝCH ŘEŠENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz