130 let
Opencard - ilustrační foto.

Opencard - ilustrační foto. | foto: ČTK

Nekončící skandál Opencard: zakázky se zadávaly i po auditu

Česko
  •   17:19aktualizováno  22:22
PRAHA - Pražský magistrát zadával další zakázky spojené s Opencard i v době, kdy byl rozvoj projektu pozastaven. Vyplývá to z údajů, které město zveřejnilo na středečním jednání komise pro Opencard. Například zakázka, která má převést magistrátní zaměstnanecké karty na Opencard, byla zadána loni v listopadu, tedy v době, kdy magistrát dostal výsledky prvního auditu. Magistrát na jednání argumentoval tím, že zakázka nemá přímou souvislost s Opencard a nezadával ji odbor informatiky.

Zakázku podle náměstka primátora Milana Richtra (ODS) vyhlásil odbor hospodářské správy, který je přímo podřízen řediteli magistrátu. V řízení bez uveřejnění pak byla vybrána firma Eltes, která nabídla cenu deset milionů korun. Firma Eltes přitom už v březnu loňského roku pro město za 833.000 korun vypracovala návrh na využití karty Opencard jako zaměstnaneckého průkazu. Stejná firma tedy nejprve převedení zaměstnaneckých karet navrhla a pak získala zakázku i na realizaci svého návrhu.

Richter, který projekt převzal 1. února, uvažuje, že zakázku zruší. Kvůli uzavřené smlouvě to ale asi nebude tak jednoduché.

Další tři tendry v listopadu
Kromě tohoto výběrového řízení vypsal podle serveru Zakázky pod lupou magistrátní odbor informatiky v listopadu loňského roku další tři tendry celkem asi za 3,7 milionu korun. Ve všech případech šlo o zakázky malého rozsahu, kdy hodnota nepřesahuje dva miliony korun a kdy město může oslovit jen několik dodavatelů a z nich vybrat. Lhůta pro dodání nabídek nebyla v těchto případech delší než jeden týden.

Jedna ze zakázek se rovněž týkala převedení zaměstnaneckých karet na Opencard a její předpokládaná hodnota je 1,47 milionu korun. Vítězem se stala firma Flux. Další tendr se týkal právních služeb a jeho předpokládaná hodnota je 1,26 milionu korun. Přitom právě příliš velké náklady na služby byly jednou z výtek auditorů, kteří projekt prověřovali. Třetím výběrovým řízením bylo zajištění služeb tiskového mluvčího, který by měl zároveň jednat s budoucími partnery projektu. Zakázku v předpokládané hodnotě jeden milion korun získal dosavadní mluvčí Martin Opatrný.

Na středečním zasedání komise pro Opencard také zaznělo, že město s firmou Haguess, která je hlavním dodavatelem projektu a s kterou má město nevýhodné smlouvy, jedná prostřednictvím právníků. Ani bývalý náměstek Rudolf Blažek (ODS), ani nyní Richter se prý se zástupci Haguess nikdy nesetkali.

Město navíc už několik týdnů tvrdí, že se s firmou Haguess dohodlo na změně nevýhodných licenčních podmínek. Podle účastníka středečního jednání ale předběžnou dohodu za město podepsal bývalý ředitel odboru informatiky Václav Kraus, který v polovině ledna opustil magistrát, a za Haguess ředitel Petr Stránský, který prý nemá pravomoc za firmu rozhodovat. "Dokud smlouvu neuvidím podepsanou, nevěřím tomu," řekl ČTK zastupitel Karel Březina (ČSSD), který se jednání účastnil.

Opencard nemá v Evropě obdoby
Magistrát rovněž na jednání prezentoval srovnání Opencard s jinými projekty ve srovnatelných světových metropolích. "Ukázalo se, že ani Vídeň nebo Berlín takové karty nepoužívají. Jediným městem v Evropě, kde taková karta funguje, je Londýn, ale tam to neprovozuje město. Prostě karta, kterou by město dotovalo ze svého, ve srovnatelném městě v Evropě v současnosti není," poznamenala zastupitelka a členka komise Petra Kolínská (SZ).

Kritizovaný pražský projekt Opencard už zkoumaly tři prověrky. První vyčíslila dosavadní náklady na 888 milionů korun, příjmy byly ale nulové.

Auditoři také poukázali na řadu chyb při řízení projektu nebo na nevýhodné smlouvy, které město uzavřelo s firmou Haguess. Některé závěry se ale liší, jeden posudek se domnívá, že Praha porušila zákon o veřejných zakázkách, druhý toto tvrzení vyvrací. Praha se v současnosti chce pokusit projekt zachránit, jedná například o vstupu bankovního partnera.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás