Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nekouření barům prospívá

Česko

  8:28
PRAHA - Ve sněmovně se chystá další kolo boje za lepší ochranu nekuřáků před škodlivými následky cigaretového dýmu. Předkladatelé novely zákona se zaštiťují pozitivními zkušenostmi ze zahraničí.

cigareta foto: Alžběta JungrováLidové noviny

Zaměstnanci restaurací, barů a dalších podobných zařízení mají právo dýchat v práci čistý vzduch. S tímto tvrzením vyrukoval v roce 2003 irský odborový svaz zaměstnanců pracujících v prodeji, barech a administrativě. A po vášnivých debatách uspěl. Irsko se v březnu 2004 stalo první zemí EU, kde začal platit úplný zákaz kouření v pohostinství. Hlavní propagátor zákazu, generální tajemník odborového svazu John Douglas přijel tento týden do Prahy podpořit své české následovníky. O zpřísnění pravidel, za kterých bude možné v restauracích a podobných podnicích nadále kouřit, se v těchto dnech snaží poslanec ODS Boris Šťastný. Spolu se svými kolegy ze sněmovny Olgou Zubovou (Strana zelených) a Jiřím Carbolem (KDU-ČSL) připravili novelu zákona o alkoholu, tabáku a dalších návykových látkách. Pokud uspějí, kouřit v restauracích, ale i ve společných prostorách bytových domů bude možné jen ve vyhrazených uzavřených místnostech s ventilací.

Zákony nelze takto vystřelit,
míní Julínek

Škoda, že s námi návrh zákona nekonzultovali, říká ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

LN Proč se zatím k návrhu poslance Borise Šťastného stavíte tak zdrženlivě?
To není zdrženlivý postup. Vypracovali jsme legislativní plán. Dvanáct zákonů jsme rozvrhli tak, abychom to kapacitně zvládli. A tuto problematiku jsme umístili poměrně záhy, na podzim tohoto roku, abychom na tom mohli pracovat. I v koalici jsou totiž velmi různé návrhy, které se projevily už při vyjednávání o vládním programu. Proto jsem chtěl, aby to bylo provázeno nějakým koaličním konsenzem. Když to podáme poslaneckou iniciativou, tak to podle toho dopadne. Obávám se, že to nejspíš nebude dobrá norma.

A nedělá poslanec Šťastný vlastně tak trochu práci za vás, když připravil alespoň dílčí novelu, která směřuje k lepší ochraně nekuřáků?
Ale to je laický omyl novinářů a i některých poslanců, že se zákony dají takhle vystřelit do sněmovny! I ten stávající zákon trpí několika novelizacemi, které k ničemu nevedly. Místo kouření na zastávkách se kouří za zastávkami. Už dnes je napsáno, že se nesmí kouřit v restauracích, a stejně se tam kouří. Pojďme to udělat pořádně. Nejlépe formou vládní novely, která projde celým legislativním procesem. Vždyť to ani není komplexní řešení problému. Je to jen o hospodách! Je škoda, že to autoři s námi nekonzultovali. A že se vládní poslanec nepodívá do vládního programu a nezjistí, že je to v plánu na podzim.

Souhlasíte alespoň s tím, že pasivní kouření škodí?
Ano, samozřejmě. O tom není pochyb. Ale ta důvodová zpráva se víc zabývá jakousi medicínskou statistikou než praktickým řešením. A to je daleko těžší než toto konstatování.

Autoři novely se potýkají se stejnými argumenty odpůrců jako před třemi lety Douglas a jeho lidé v Irsku. „Hlavním problémem prosazení zákazu byla obava, že kvůli tomu dojde k omezení byznysu,“ vzpomíná Douglas. „Ale ani po třech letech k žádným negativním dopadům nedošlo. Naopak, dopady byly velmi pozitivní,“ říká.

Tržby restauračních zařízení v Irsku už několik let klesají. Propad však začal už v roce 2002, a to poměrně dramatický – o pět procent obratu ročně. V roce 2005, po zavedení zákazu, se zastavil. „Pokles tržeb byl dán především zvyšováním cen alkoholu a konkurencí levnějších supermarketů. Lidé si mnohem více začali kupovat pivo domů,“ konstatuje Douglas. Podobné zkušenosti mají i v Norsku, kde zavedli zákaz kouření v restauracích o pár měsíců později, v červnu 2004. Ani tam následně žádný odliv zákazníků nezaznamenali, naopak tržby mírně vzrostly. Také ve Švédsku se obavy nepotvrdily. Zákon platí od 1. ledna 2005 a podle průzkumů veřejného mínění je s jeho zavedením spokojeno 94 procent majitelů pohostinských zařízení a 90 procent občanů.

Podle Douglase měl na prosazení průlomového zákazu v Irsku velký podíl postoj ministerstva zdravotnictví, které zákaz rozhodně podpořilo. „Je velmi důležité, aby se i v Česku našel politik, který by se za zákaz kouření v restauracích zasadil. Důležitá je i podpora veřejnosti,“ podotýká Douglas.

Česká vláda ani ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zatím Šťastného návrh, který je dalším krokem k úplnému zákazu kouření v restauracích, nepodporují. Kabinet k předložené novele zaujal neutrální stanovisko, Julínek tvrdí, že připraví vlastní, komplexnější návrh.

„Jsem liberální politik, proto jsem zatím nechtěl jít cestou úplného zákazu. Naším cílem není omezovat kuřáky, ale udělat zákon systematičtější. Jestliže zákaz kouření platí v kinech, divadlech, na koncertech, potom chceme, aby stejná pravidla platila i pro restaurace a společné prostory bytových domů,“ vysvětluje Šťastný.