Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nekouříte. Tak se nelitujte

Česko

  12:14
PRAHA - Nyní vás čeká obtížné období. Dobrá zpráva ale je, že má horizont: problémy budou trvat jen několik týdnů nebo měsíců. Pak dosáhnete svého cíle, stanete se nekuřáky. Nelitujte se, dát cigaretám vale vnímejte jako úlevu. Přestat si zkracovat život, neobtěžovat, ba dokonce neohrožovat okolí přece není újma, naopak! Litování se, že už si nemůžete zapálit, vede zpět k cigaretám. Ale to vy přece nechcete, ne? Myšlenku na cigaretu típněte hned v zárodku.

Vojtěch se cítí podrážděný, ale slíbil si, že vydrží. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Za ta léta jste se naučili kouřit dobře. Teď je čas „přeučit“ se na nekuřácké prožívání dne. Zkuste zažívat své známé kuřácké situace jinak. Jsou to vaše slabé chvilky, tak si dejte pozor. Trápení jménem abstinenční příznaky znají mnozí z předchozích pokusů přestat. Díky lékům se ale můžete abstinečním příznakům téměř úplně vyhnout. Při vhodném druhu a dávce léků nemusíte být nervózní, depresivní, úzkostní, nesoustředění ani podráždění, nemusíte přibírat na váze ani tolik toužit po cigaretě. Léky užívejte dostatečně dlouho, nejlepší výsledky budete mít po léčbě alespoň 6 měsíců dlouhé. O tom, že jste přestali kouřit, můžete mluvit rok od poslední cigarety. Jestli nekouříte tři měsíce, je to úspěch a zasloužíte si pochvalu. Ke kouření se ale zejména během prvního roku velmi snadno vrátíte. Proto buďte ostražití, noste v kapse něco na první pomoc (kamínek na mačkání, nikotinovou žvýkačku) a vyhýbejte se zbytečným rizikům - pijte méně alkoholu.

MUDr. Eva Králíková


2. DEN dobrovolníků bez cigarety
 
Vojtěch.Vojtěch (29 let)

Kouřil 40 až 50 cigaret denně, odvyká zatím sám, rád by dostal lék na recept s účinnou látkou vareniklin

Vojtěch: Je to ještě horší než včera, držím k tomu ještě dietu a jím mrkev. Jak jsem si myslel, práce s mým rozhodnutím přestat kouřít ostře kontrastovala, nemohl jsem si zakouřit na cestě do práce, po obědě... Jsem sice podrážděný, je znát, že nekouřím, ale vydržím to. Po těle je mi docela příjemně, ale mám pořád pocit, že mi fyzicky něco chybí. Ale vydržím.

MUDr. Králíková: Mrkev je prima, myšlenky na rozumnou stravu také, ale držet dietu v době, kdy přestáváte kouřit? To bych neradila, řešení dvou problémů najednou může být moc velké sousto. Co nějaký předmět do ruky na hraní? Třeba masážní gumový míček nebo i nikotinový inhalátor. Sice nemá smysl kombinovat velkou dávku nikotinu s vareniklinem obsaženým v léku (soutěžily by o stejné receptory), ale protože přeci jen popisujete abstinenční příznaky (podrážděnost) a navíc máte pocit, že vám fyzicky něco chybí, mohlo by to pomoci.

Monika (25 let)

Kouřila 10 až 15 cigaret denně, odvyká pomocí nikotinových žvýkaček a plastové špičkyMonika.

Monika: Ve středu 2. ledna jsem si po ránu místo kávy uvařila čaj a místo cigarety jsem si dala žvýkačku. Dnešní den byl jednodušší, protože jsem byla až do večera v práci a neměla moc času myslet na cigaretu. Cítím se zdravěji, zdá se mi, že mám více energie, ale začala jsem mít hlenovitý kašel, což asi souvisí se zanecháním kouření. Večer plánuji místo kávy opět ovocný čaj a uvařím si něco dobrého a zdravého do práce na zítra. Dnes jsem měla 6 žvýkaček.

MUDr. Králíková: To zní rozumně, je výborné, že se Monika těší na něco jiného než na pohodu s cigaretou, dobré je i vychutnávání pocitu očisty. Pokud kuřák přestane kouřit, může se mu na několik týdnů zhoršit odkašlávání. Žvýkaček může Monika ale brát klidně víc. I tento den by to s večerem vyšlo na nějakých deset.

Šárka (32 let)

Šárka.Kouřila až 40 cigaret denně, odvyká pomocí nikotinových žvýkaček a inhalátoru

Šárka: Ve středu 2. ledna jsem byla dost unavená, to byl asi největší problém. Nevím, jestli na mě leze nějaká nemoc, nebo jestli je to proto, že nekouřím. Na cigaretu jsem měla chuť poté, co jsem se pohádala se sestrou, a tak jsem si vzala žvýkačku. Za chvíli jsem ji ale vyplivla, protože jsem ji potřebovala hlavně proto, abych něco dělala. Pak jsem začala myslet na jiné věci a chuť na cigaretu mě přešla.

MUDr. Králíková: Únava může souviset s odvykáním, to je jeden z důvodů, proč je dobré sportovat. Že vás přešla chuť, je dobré. Ovšem vzhledem k tomu, že jste kouřila 12 krabičky, bez léčby bych viděla riziko zapálení si jako dost velké. Zkuste vyžvýkat alespoň 10 žvýkaček denně, mimo jiné vás to zabaví. Žvýkačku jen párkrát nakousněte, když začne pálit v krku, přestaňte a po půl minutě zase párkrát nakousněte.

Radim (27 let)

Kouřil až 20 cigaret denně, odvyká pomocí léku na předpis s účinnou látkou vareniklinRadim.


Radim: 2. ledna to bylo OK! Měl jsem nový požitek z kávy, udivila mě její hořkost. Vždy jsem pil kávu hořkou, ale teď je hořká nějak víc... Místo pěti za den jsem vypil jen jednu a stačilo mi to. Začínám cítit ostatní kuřáky, chuť na cigaretu jsem neměl ani těsně před středeční zkouškou na VŠ. Ani se mi nezdá, že bych měl větší chuť k jídlu. Myslím, že mi bude jen lépe, vždyť na sobě cítím změnu už po padesáti hodinách bez cigarety.

MUDr. Králíková: Gratuluji, vydržte.

Jan (33 let)

Jan, top manžer.Kouřil 10 až 15 cigaret denně, odvyká sám

Jan: Zrovna jsem o tom mluvil s kolegou ve výtahu- nekouřit doma je něco jiného než nekouřit v práci. 2. ledna, první den v práci po Vánocích, jsem na cigaretu pomyslel hned v devět ráno. Krizi jsem měl po obědě, cigaretu mám spojenou s kávou a odpočinkem... Přestat s cigaretami ale zkusím sám, do Centra léčby závislosti na tabáku se zatím nechystám.

MUDr. Králíková: Držím palce.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat