Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Do paměti filmových diváků se zapsal především coby podivínský muzikant Galapetr v Kachyňově Králi Šumavy (1959), jehož houslové pouzdro nemohlo oklamat bdělé šumavské pohraničníky. Rodák z Ružomberku kvůli uzavření vysokých škol nedokončil studia UMPRUM, kde se vzdělával u Františka Muziky. Malířství a řezbářství však zůstalo jeho zálibou a několikrát své práce vystavoval.

Za okupace začal hrát v Nezávislém divadle, po osvobození pokračoval v Divadle mladých pionýrů a prošel oblastními divadly ve Zlíně, v Ostravě a v Pardubicích, kde se uplatnil rovněž návrhy scénografie a kostýmů. V letech 1960–1986 byl členem pražského Divadla E. F. Buriana, kde dostal mj. hlavní role Krále Leara a Richarda III.

Ve filmu debutoval jako dr. Václav Vacek ve Steklého Anně proletářce (1952). Jeho tvář ho předurčovala k záporným úlohám, jako byl americký agent Penniker v Brynychově Transitu Carlsbad (1966), farář König ve Vávrově Kladivu na čarodějnice (1969), vraždící cirkusák Zuzánek v Sequensově Partii krásného dragouna (1970) a zločinný řidič Marek v Kleinově krimi Jeden z nich je vrah (1970). Několik generací dítek budil ze spaní jeho zlý král z televizní pohádky Zlatovláska (1973) Vlasty Janečkové.

Ztělesnil ale též Karla Havlíčka Borovského ve Vávrově Horoucím srdci (1962), velitele odbojářů Pavelku v Sequensově Atentátu (1964), barona Merizziho v Bulajičově Sarajevském atentátu (1975), generála Karla Kutlvašra ve Vávrově Osvobození Prahy (1976) a Zdeňka Fierlingera v Bahnově Poémě o svedomí I–II (1979).

K nejtemnějším položkám v Holého filmografii patří postava manžela zpěvačky Soni v odporné Steklého „satiře“ na Pražské jaro 1968 Hroch (1974), major VB Šebánek v propagandistickém blábolu Tam, kde hnízdí čápi (1975) téhož režiséra a zejména karikatura Ferdinanda Peroutky (!!!) v Traplově Vítězném lidu (1977).

V roce 1995 získal dabingovou cenu Františka Filipovského, namluvil třeba císaře Palpatina ve Hvězdných válkách. Pro zajímavost, propůjčil také hlas bratru režisérky Věry Chytilové Juliánovi v jejím absolventském snímku Strop (1961).

S polistopadovým vývojem se tento přesvědčený komunista nesmířil a žil v ústraní. Připomněl se jen epizodou starého sedláka v Michálkově easternu Je třeba zabít Sekala (1998).

Zemřel ve středu ve věku šestaosmdesáti let v pražské Thomayerově nemocnici po čtrnáctidenní hospitalizaci. Před pěti lety ovdověl, jeho ženou byla televizní režisérka Ludmila Holá, se kterou měli syna Jiřího.

Na archivním snímku z 3. října 1977 je Holý zachycen během natáčení historického filmu o Valdštejnovi.

***

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

O autorovi| Jiří Holý, český herec

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!