130 let

NEKROLOG

Česko

Zdeněk Ceplecha český astronom

Už během studií na reálném gymnáziu v Praze – Michli se zajímal o geologii a chemii, o dva roky později ho zaujala astronomie tak, že byl v patnácti letech přijat do České astronomické společnosti, kde pracoval v sekcích pro pozorování Slunce a meteorů.

Promoval na Přírodovědecké fakultě UK a nastoupil do oddělení meziplanetární hmoty Ústředního ústavu astronomického v Ondřejově. Ten se postupně proměnil v dnešní Astronomický ústav Akademie věd ČR. Už v průběhu padesátých let začal budovat unikátní národní síť pro sledování bolidů, jasných meteorů.

Nejznámějším úspěchem jeho týmu byl záznam ze 7. dubna 1959, kdy se podařilo určit přibližná místa dopadu úlomků rozpadlého meteoritu u Příbrami. Nález je dodnes uchováván v Národním muzeu. Ceplechova metoda umožnila rychle spočítat dráhu tělesa ve sluneční soustavě a poprvé na světě prokázat původ meteoritu v hlavním pásu planetek. Zásadním způsobem rovněž zlepšila znalosti odborníků o nadzvukovém průletu meteoroidů zemskou atmosférou.

V letech 1967–1970 stál v čele 22. komise Mezinárodní astronomické unie pro studium meteorů. V roce 1984 se stal teprve čtvrtým nositelem americké Ceny George P. Merrilla. Od roku 1980 nese jeho jméno planetka č. 2198, objevená na Harvardově observatoři. V roce 2004 se stal laureátem Nušlovy ceny za celoživotní dílo a před třemi roky dostal ocenění Premium Bohemiae. Letos mu 28. října udělil prezident Václav Klaus medaili Za zásluhy.

Zemřel v pátek ve věku osmdesáti let v Praze.

O autorovi| Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás